Artykuły z działu

Przeglądasz dział PRAWO (id:40)
w numerze 02/2020 (id:179)

Ilość artykułów w dziale: 1

pj-2020-02

Regulacje prawne na ciężkie czasy

Ustawa antykryzysowa ma pomóc przedsiębiorcom poradzić sobie z konsekwencjami kwarantanny narodowej wynikającej z zagrożenia zakażeniem koronawirusem. Branża jubilerska, tak jak większość firm zajmujących się produkcją, może liczyć na dofinansowanie przy przestoju.

sh

Tarcza antykryzysowa zakłada, że państwo dofinansuje wynagrodzenia dla pracodawcy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP), w razie przestoju, do 50 proc. minimalnego wynagrodzenia. Dofinansowanie do wynagrodzenia dla pracodawcy ze środków FGŚP wyniesie nie więcej niż 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia za pracę w czasie wprowadzonego przez pracodawcę przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy w razie spadku obrotów wywołanego wystąpieniem COVID-19.

Zabezpieczenie miejsc pracy

Aby zabezpieczyć miejsca pracy i dochody pracowników, przewiduje się dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych składek na ubezpieczenia społeczne przez starostę, w razie spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 w ciągu dowolnie wskazanych dwóch kolejnych miesięcy po 1 stycznia 2020 r. Zakłada się, że dofinansowanie dla zleceniobiorców i samozatrudnionych ma wynieść 80 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli przychód spadł o co najmniej 15 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca; dla osób na karcie podatkowej lub ryczałcie ewidencjonowanym, zwolnionym z VAT dofinansowanie ma wynieść 50 proc. minimalnego wynagrodzenia.

ZUS i posto jowe

Samozatrudnieni i mikroprzedsiębiorcy przez trzy miesiące nie będą musieli płacić składek na ubezpieczenie społeczne. Warunek – ich przychody z powodu pandemii spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego br. Rozwiązanie, chociaż pozytywnie odbierane przez ekspertów, wywołuje też sporo wątpliwości. Nie wiadomo, czy zwolnienie będzie oznaczało, że przedsiębiorca zostanie pozbawiony ochrony ubezpieczeniowej, w tym możliwości skorzystania np. z zasiłku chorobowego czy opiekuńczego. Natomiast osoby pracujące na umowę o dzieło, zlecenie oraz najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli liczyć na 2080 zł. Takie świadczenie będzie wypłacane przez miesiąc, najdalej dwa osobom, które straciły źródło dochodu na skutek epidemii i jej ekonomicznych skutków.

Podatki

Przesunięty będzie termin wpłaty zaliczek na PIT przez pracodawców i zleceniodawców za marzec i kwiecień. Nowy JPK_V7 i matryca VAT wejdą w życie najwcześniej 1 lipca br. Nie trzeba będzie płacić PIT, CIT ani ryczałtu ewidencjonowanego od otrzymanego w 2020 r. wsparcia gwarancyjnego oraz dopłat do kredytów i oprocentowania kredytów przyznawanych na podstawie specustawy. Wolno będzie pomniejszyć podstawę obliczenia podatku lub zaliczki na PIT lub CIT o darowizny przekazane w 2020 r. na przeciwdziałanie COVID-19. Chodzi o darowizny na rzecz wskazanych podmiotów leczniczych, Agencji Rezerw Materiałowych oraz Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Epidemicznych. Odliczą je również ryczałtowcy, pomniejszając swój przychód. Zwolnione z podatku dochodowego będą świadczenia postojowe wypłacane na podstawie specustawy przedsiębiorcom indywidualnym oraz osobom świadczącym pracę na podstawie umów zleceń lub o dzieło. Warunkiem otrzymania tego świadczenia będzie odpowiedni spadek zarobków wskutek przestojów wywołanych epidemią. 