Artykuły z działu

Przeglądasz dział RAPORT (id:59)
w numerze 06/2019 (id:176)

Ilość artykułów w dziale: 1

pj-06-2019

Złoto rośnie w siłę

Światowa Rada Złota opublikowała raport dotyczący sprzedaży złota w II kwartale 2019 r. Wynika z niego, że popyt na złoto w bieżącym roku był rekordowy – wyniósł ponad 2112 ton. Wzrost ten spowodowany jest przede wszystkim zakupami dokonanymi przez banki centralne wielu państw oraz wzrostem sprzedaży biżuterii.

Należy zauważyć, że zakupu złota dokonał także Narodowy Bank Polski, który w listopadzie przewiózł do Polski 100 ton kruszcu. Podobnych zakupów dokonały banki centralne innych państw, m.in. złoto kupił Ludowy Bank Chin, Bank Rosji, Bank Centralny Republiki Turcji, co spowodowało, że ceny złota zaczęły rosnąć. Po raz pierwszy od 2013 r. cena złota przekroczyła 1,4 tys. dolarów za uncję.

Złoto zamknięte w banku

Z raportu Światowej Rady Złota wynika, że zakupy banków centralnych spowodowane były przede wszystkim obawą, że chińska waluta – juan – będzie odgrywała coraz większą rolę na globalnym rynku finansowym, co może być przyczyną transformacji z rynku opartego na dolarze na rynek oparty na juanie. Dlatego też banki centralne podejmują decyzję o zabezpieczeniu swoich finansów w złocie jako walucie najtrwalszej. Banki centralne kupiły 224,4 tony złota w drugim kwartale 2019 r., co sprawiło, że w I półroczu zakupy te wyniosły 374,1 tony. W kruszec zaczęli inwestować także inwestorzy na całym świecie. Warto odnotować, że do sprzedaży złota inwestycyjnego przyczyniła się możliwość kupna złota inwestycyjnego za pośrednictwem sieci. Internet Investment Gold (IIG) pozwala inwestorom kupować fizyczne złoto online i przechowywać je w ich imieniu. Rynek tych produktów znacznie się rozrósł w ciągu ostatniej dekady i wciąż pojawiają się na nim nowi gracze, którzy inwestują swoje pieniądze w złoto online. Analitycy Światowej Rady Złota zauważają, że najwięksi dostawcy złota online posiadają obecnie w imieniu inwestorów kruszec warty miliardy dolarów amerykańskich.

Wzrost sprzedaży biżuterii

Z raportu opublikowanego przez Światową Radę Złota wynika, że w II kwartale 2019 r. zauważano także wzrost sprzedaży złota jubilerskiego. Na silne ożywienie na rynku biżuterii – wzrost sprzedaży wyniósł bowiem 168,8 tony – miało wpływ poruszenie na indyjskim rynku. Sezon weselny w Indiach zwiększył popyt na biżuterię, który wzrósł o 2 proc. w stosunku do analogicznego czasu w 2018 r.

Inwestycja w sztaby i monety

Zarówno podmioty gospodarcze, jak i osoby fizyczne w II kwartale 2019 r. przestały inwestować swoje środki finansowe w sztaby i złote monety. Klienci na całym świecie, widząc rosnące rosnące ceny złota, nie kupowali ich do swoich sejfów. Eksperci Światowej Rady Złota podkreślają, że inwestycje w sztabki i monety spadły o 12 proc. w stosunku do zeszłego roku. Przyczyn tego stanu rzeczy należy upatrywać także w zachowaniu rynku chińskiego, na którym złoto w sztabach i monetach odnotowało spadek o 29 proc. w stosunku do analogicznego okresu w zeszłym roku.

Pozyskiwanie złota

Raport Światowej Rady Złota odpowiada również na pytanie, skąd pochodzi złoto, które znalazło się na międzynarodowym rynku. Jak czytamy, kopalnie wprowadziły na rynek rekordową ilość kruszcu – aż 882 tony. Wzrosła również ilość złota pozyskana z recyklingu – wyniosła aż 314,6 tony, czyli 9 proc. więcej niż w roku ubiegłym.

Rok 2019 na rynku złota

Sytuacja na rynku złota w roku 2019 pokazuje, że popyt na kruszec rośnie. Ceny złota w ostatnim czasie osiągają najwyższe poziomy od wielu lat. Jak podkreślają autorzy raportu, wpływ na taki stan rzeczy ma niepewność polityczna i zakupy złota przez banki centralne. Należy także zauważyć, że w ostatnim czasie rośnie zainteresowanie biżuterią wykonaną z najdroższego kruszcu. Można domniemywać, że w 2020 r. złoto nadal będzie chętnie kupowane zarówno przez inwestorów, jak i producentów biżuterii, a jego ceny będą rosnąć. Przyszłość może przynieść nam, jak podkreślają autorzy raportu, znaczny wzrost sprzedaży złota online, które już w tej chwili cieszy się wielkim zainteresowaniem inwestorów. Opracowano na podstawie raportu Światowej Rady Złota.