Artykuły z działu

Przeglądasz dział RAPORT (id:59)
w numerze 06/2014 (id:135)

Ilość artykułów w dziale: 1

pj-2014-06-01

Ukazać kosztowności w jak najlepszym świetle

Najważniejszym, ale także najtrudniejszym aspektem aranżacji salonu czy galerii z biżuterią jest odpowiednie oświetlenie. Światło, jak podkreślają specjaliści od marketingu, jest podstawowym narzędziem sprzedaży, którym dysponują właściciele salonów jubilerskich.

pj-2014-06-12

Na oświetleniu nie można oszczędzać. Pamiętać jednak należy, że zupełnie inaczej należy oświetlić salony jubilerskie i znajdującą się w nich biżuterię, a inaczej galerie z biżuterią autorską.

Oświetlenie gabloty

Podstawową zasadą, jaką powinni kierować się właściciele sklepów, jest spowodowanie, aby prezentowana przez nich biżuteria błyszczała, ale nie oślepiała swoim blaskiem. W sklepach z biżuterią zazwyczaj zastosowane jest oświetlenie górne oraz oświetlenie znajdujące się wewnątrz gabloty. W większości gablot jubilerskich znajdują się świetlówki fluorescencyjne, oświetlające biżuterię od tyłu oraz od góry. Jak podkreślają specjaliści, wewnątrz gabloty powinno zostać zastosowane oświetlenie górne, dzięki czemu wokół kosztowności nie tworzą się cienie, a światło nie oślepia klienta. – Można rozważyć zastosowanie oświetlenia z przodu gabloty, dzięki takiemu zabiegowi światło płynie w tym samym kierunku co wzrok klienta, uwidaczniając charakterystyczne cechy biżuterii – mówi Mikołaj Badej-Mrokowiecki, aranżator oświetlenia firmy LED. – Decydując się na ten wariant, należy zwrócić szczególną uwagę na tylną ścianę gabloty, na której mogą pojawiać się cienie – dodaje. Dlatego też planując instalację światła w sklepie z biżuterią należy wziąć pod uwagę trzy kardynalne zasady: po pierwsze, odpowiednie oświetlenie nie może rzucać cienia na biżuterię ani błyszczeć w gablocie. Po drugie, gdy klient pochyla się nad gablotą, nie może ono ani zmieniać perspektywy, ani rzucać cienia nad produktem. Po trzecie, światło w gablocie musi być białe, a jego natężenie musi być obliczane i kontrolowane. Biżuteria to małe przedmioty, dlatego też aby zwiększyć jej widoczność należy stosować światło białe. – Kolor światła uzależniony jest od temperatury, która mierzona jest w stopniach Kelvina (K) – mówi Mikołaj Badej- Mrokowiecki. – Temperaturę światła należy mierzyć, aby uzyskać odpowiednie oświetlenie dla ukazania walorów biżuterii. Temperatury poniżej 3000K powodują, że mamy do czynienia ze światłem o barwie czerwonawej. Od 3400 do 4500K uzyskujemy światło białe, najlepsze do oświetlenia biżuterii, powyżej 4600K światło ma barwę lekko niebieskawą – dodaje.

pj-2014-06-13

Świetlisty salon

Większość właścicieli salonów jubilerskich w Polsce decyduje się na umieszczenie w gablocie jednego rodzaju oświetlenia: oświetlenia górnego. – Dzięki temu zabiegowi właściciele salonów niwelują część kosztów, a także mają pewność, że biżuteria będzie oświetlona równomiernie – mówi Mikołaj Badej-Mrokowiecki. – Jednak ten rodzaj oświetlenia nie zawsze umożliwia całościowe ukazanie biżuterii, często pozbawia ją głębi – dodaje. Niezależnie od decyzji o oświetleniu gablot, każdy właściciel salonu jubilerskiego musi podjąć decyzję dotyczącą oświetlenia górnego w salonie. W sklepie z biżuterią należy wytworzyć intymną atmosferę, uwagę musi ściągać tylko biżuteria. – Decydując się na górne oświetlenie w salonie należy zastosować żarówki halogenowe MR16 lub PAR38 – mówi Mikołaj Badej-Mrokowiecki. – Odpowiedni wybór zależy od konkretnego salonu jubilerskiego, żarówka PAR38 jest najodpowiedniejsza do sklepów, gdzie odległość pomiędzy sufitem a podłogą wynosi powyżej trzech metrów. Wszędzie tam, gdzie sufit znajduje się na wysokości poniżej trzech, metrów należy zdecydować się na żarówkę MR16 – dodaje.

Galeria w świetle

Jak podkreślają specjaliści, oświetlenie galerii z biżuterią autorską różni się od oświetlenia salonu jubilerskiego. I o ile takie same zasady można zastosować w przypadku światła w gablotach z biżuterią, to w przypadku galerii należy przyjąć inne rozwiązania oświetlając pomieszczenie. – Galeria z biżuterią jest miejscem, gdzie nie tylko kupuje się drogocenne przedmioty, ale przede wszystkim obcuje się ze sztuką – mówi Mikołaj Badej-Mrokowiecki. – Należy więc wytworzyć atmosferę intymności. Światło górne powinno być stłumione, a jedynym „świecącym” elementem powinny być gabloty z kosztownościami – dodaje.

Specjalistyczna pomoc

Właściciele salonów jubilerskich aranżując oświetlenie w swoich sklepach powinni zastanowić się nad wynajęciem profesjonalistów. – Odpowiednie oświetlenie przedmiotów pozwoli na zwiększenie sprzedaży biżuterii – mówi Mikołaj Badej-Mrokowiecki. – Profesjonalne firmy dokonują pomiarów w sklepie i proponują najlepsze rozwiązania dla konkretnego lokalu oraz poszczególnych okazów biżuteryjnych – dodaje.