Artykuły z działu

Przeglądasz dział TARGI (id:44)
w numerze 03/2014 (id:130)

Ilość artykułów w dziale: 1

pj-2014-03-01

Bursztynowe wariacje

Od 19 do 22 marca w Gdańsku 454 wystawców oraz niemal sześć i pół tysiąca kontrahentów z 57 krajów świata miało okazję spotkać się podczas 21. Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif 2014.

Aż 30 proc. procent z 6,4 tys. kontrahentów targowych przybyło z zagranicy, głównie z Chin, Rosji, Niemiec, Francji, USA, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Danii i Czech. W opinii odwiedzających targi zakończyły się nadspodziewanym sukcesem. Nie obyło się jednak bez kontrowersji. Dyskusję w branży wywołał werdykt jurorów Amberif Design Award 2014.

Tampon i konsternacja

Bursztynowy tampon autorstwa Niny Kupniewskiej i Dario Dalessandro uhonorowany został nagrodą główną Amberif Design Award 2014. W odpowiedzi na wyzwanie konkursowe pod hasłem Materia Prima napłynęły 143 prace z osiemnastu krajów. Konkurs organizowany był już po raz siedemnasty. Twórców nagrodzonej koncepcji bursztynowego tamponu zaskoczył werdykt jury, a jeszcze bardziej późniejsze komentarze, że to praca „szokująca”, „niesmaczna”… Dla nich bowiem bursztynowy tampon żadną miarą nie powinien być odbierany dosłownie. Materia Prima bursztynu przejawia się dla nich dwojako, zarówno w pięknie biżuterii, jak i właściwościach zdrowotnych, docenianych już w średniowieczu. Od dawna żadna inna praca nie wywołała tak gorliwej dyskusji w środowisku. Może dlatego też reszta nagrodzonych i ukazanych prac przeszła niemal niezauważona. A szkoda, gdyż na szczególną uwagę zasługuje praca Tomasza Jana Kisiela, który zaprezentował w niej swój nienaganny warsztat złotniczy oraz doskonale wpisał się w temat.

pj-2014-03-10

pj-2014-03-11

Imprezy towarzyszące

Jak co roku targom towarzyszyło wiele imprez o charakterze edukacyjno-popularyzatorskim. Odbywał się m.in. cykl seminariów, poświęconych tematom ważnym dla znawców oraz miłośników jubilerstwa i bursztynnictwa. Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników oraz Muzeum Ziemi PAN, Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich we współpracy z Wysoką Radą Diamentów z Antwerpii i Stowarzyszenie Historyków Sztuki z Torunia zorganizowali cieszące się dużą popularnością cykle seminariów. Wszyscy odwiedzający mieli także możliwość obejrzenia wystawy prac uczestników Międzynarodowych Warsztatów Biżuterii oraz najnowszą edycję Trend Booka 2014+ przygotowaną przez Gdańską Akademię Sztuk Pięknych we współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą Bursztynu. Pokazy przygotowane zostały przez konsorcjum „Bursztyn – Skarb Polski” w ramach branżowego programu promocji polskiej biżuterii pilotowanego przez Ministerstwo Gospodarki i wspieranego przez środki unijne. Pozwolą one obejrzeć na żywo biżuterię w świetnym towarzystwie pomorskich projektantów mody. Również w ramach tego programu podczas targów goszczono Międzynarodową Misję Kupiecką z USA, Chin, Niemiec i Włoch oraz już po raz drugi grupę handlowców z krajów arabskich. Jak co roku mocnym akcentem targowym stał się spektakl modowy – Gala Bursztynu i Mody Amber Look Trends & Styles. Był to pokaz biżuterii i strojów, przygotowany przez czołowych polskich designerów i projektantów mody specjalnie na tę okazję. Zaprezentowane zostały na nim najnowsze idee i wskazywane kierunki rozwoju.

pj-2014-03-12

Bursztynnik roku

Jak co roku targi są okazją do wręczenia tytułu Bursztynnika Roku, nagrody przyznawanej za wybitne osiągnięcia w dziedzinach: twórczości artystycznej, badaniach naukowych i popularyzacji wiedzy o bursztynie, postępie technicznym, efektywności ekonomicznej, pracy społecznej w środowisku bursztynników, kolekcjonerstwie okazów przyrodniczych i zabytków bursztynowych. W tegorocznym plebiscycie pośród trzech zgłoszonych kandydatur kapituła Bursztynnikiem Roku 2013 wybrała Gabrielę Gierłowską. Gabriela Gierłowska związana jest z bursztynem od ponad 40 lat. Prowadziła własną pracownię wytwórczą oraz konserwatorską. Jest rzeczoznawcą Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników (rzeczoznawca surowca bursztynowego, bursztynowych okazów przyrodniczych, półfabrykatów i wyrobów bursztynowych), rzeczoznawcą Pomorskiej Wojewódzkiej Inspekcji Handlowej (w zakresie wyrobów z bursztynu, wyrobów biżuteryjnych z udziałem bursztynu oraz materiałoznawstwa bursztynu surowego) oraz biegłym sądowym w dziedzinie bursztynnictwa. Z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Bursztynników związana jest od początku jego istnienia, nie tylko jako członek założyciel, ale również jako aktywna działaczka pełniąca m.in. funkcję sekretarza Komisji Rzeczoznawców MSB, sekretarza Sądu Koleżeńskiego MSB. Przez jedną kadencję była członkiem Zarządu MSB. Aktualnie jest zastępcą przewodniczącego Komisji Rewizyjnej MSB. W 2012 roku Gabriela Gierłowska w dowód uznania i w podzięce za zaangażowanie w promocję bursztynu bałtyckiego oraz Miasta Gdańska jako Światowej Stolicy Bursztynu została uhonorowana Medalem Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.