Artykuły z działu

Przeglądasz dział AKTUALNOŚCI (id:116)
w numerze 03/2014 (id:130)

Ilość artykułów w dziale: 10

pj-2014-03-01

Spotkajmy się w Gdańsku

Od 28 do 30 sierpnia w Centrum Wystawienniczo- Kongresowym AMBEREXPO odbędą się 15. Międzynarodowe Targi Bursztynu AMBERMART.

Zakres tematyczny targów obejmuje srebrną i złotą biżuterię z bursztynem, przedmioty dekoracyjne i upominki z bursztynu, lampy witrażowe, kamienie jubilerskie oraz sztukę użytkową. Targom towarzyszy Galeria Projektantów, zorganizowana przy współpracy Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych oraz wystawa przygotowana przez Muzeum Inkluzji przy Uniwersytecie Gdańskim. Udział w Targach AMBERMART zapowiedziało ponad 150 firm z Polski i Litwy – producenci i projektanci biżuterii z bursztynu bałtyckiego oraz dostawcy kolorowych kamieni jubilerskich. Ubiegłoroczną edycję targów odwiedziło ponad 3 tys. osób.

Przyjemność obcowania ze sztuką

15 czerwca w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich w Warszawie odbywać się będą Targi Sztuki i Designu ART SFERA.

Kolejne spotkanie ArtSfera, odbędzie się pod szyldem „Więcej sztuki” – tym hasłem organizatorzy chcą przybliżyć odwiedzającym dobre projektowanie i pokazać sztukę użytkową polskich projektantów. Targi to również zakupy i spotkania z artystami i twórcami, których prace na co dzień są dostępne jedynie w internecie. Na odwiedzających będzie czekać ok. 100 wystawców oferujących sztukę użytkową, meble, odzież, galanterię oraz biżuterię. Swoją ofertę zaprezentują również szkoły i centra artystyczne oferujące programy hobbystyczne i edukacyjne, a także producenci i dystrybutorzy materiałów dla sfery ART.

Zegarek dla każdego

Szwajcarska marka zegarkowa Atlantic wprowadza na polski rynek produkty, które wpisują się w najnowsze tendencje modowe.

pj-2014-03-09

W salonach zegarmistrzowskich na terenie całego kraju pojawiły się modele klasyczne, które w swoim wzornictwie odwołują się do najlepszych tradycji zegarmistrzowskich. W kolekcjach zaproponowanych przez firmę Atlantic znajdziemy także złote modele czasomierzy. Złoto to od kilku sezonów jedna z głównych inspiracji dla projektantów. Zegarki w tym kolorze pasują do każdej męskiej i damskiej kreacji. Szlachetne złoto połączone z elegancją to klasa sama w sobie.

„Ars Argen ti. Srebro-artyści-biżuteria”

Na rynku wydawniczym pojawiła się nowa pozycja autorstwa prof. Ireny Huml „Ars Argenti. Srebro-artyści-biżuteria”.

pj-2014-03-08

Książka jest zbiorem wybranych tematycznie publikacji autorki dotyczących biżuterii. W tomie teksty o współczesnej sztuce złotniczej profesor Ireny Huml zostały uporządkowane w pięciu blokach tematycznych. W otwierającej publikację części „Koneksje współczesności” zgromadzono artykuły podejmujące zagadnienia o charakterze ogólnym i historycznym. W kolejnej części – „Wystawowa rzeczywistość” – zgromadzone zostały artykuły na temat wystaw biżuterii w kraju i za granicą. Osobny rozdział poświęcono tekstom powstałym z okazji legnickich wystaw. Recenzje pokazów indywidualnych w ramach legnickich festiwali znalazły się w części zatytułowanej „Sylwetki”. Zamykająca publikację część poświęcona została pasji kolekcjonerskiej autorki i zgromadzonemu przez nią zbiorowi polskiej biżuterii drugiej połowy XX wieku. Irena Huml jest polską historyk sztuki, profesor nauk o sztukach pięknych. W swojej pracy zawodowej związana m.in. ze Szkołą Wyższą im. Pawła Włodkowica i Instytutem Sztuki PAN. Zajmuje się m.in. architekturą wnętrz i rzemiosłem artystycznym. Należy do Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

Polska Akademia Mody docenia Gdańsk

Po raz pierwszy w historii akademia nagrodziła miasto. Wyróżnienie otrzymał Gdańsk za promocję oryginalnego wzornictwa z bursztynem w Polsce i na świecie.

pj-2014-03-07

12 maja w Poznaniu podczas Gali Polskiej Mody zaprezentowano kolekcje wyróżnione przez Polską Akademię Mody nagrodami „Złota Pętelka”, „Kreator Roku” i „Marka Roku”. Wśród laureatów – po raz pierwszy w historii – znalazło się miasto i był to Gdańsk, który otrzymał statuetkę za przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu Światowa Stolica Bursztynu. W uzasadnieniu Kapituła zwróciła uwagę na konsekwentne działania miasta na rzecz promocji bursztynu oraz inspirowania i wspierania projektantów biżuterii, mody i branż użytkowych. Statuetkę zaprojektował Kazimierz Rafalik, znany rzeźbiarz i artysta. Wśród laureatów znaleźli się także inni trójmiejscy projektanci. „Złotą Pętelkę”, najbardziej prestiżowe wyróżnienie Polskiej Akademii Mody, otrzymali Jola Słoma i Mirosław Trymbulak, od kilku lat współpracujący z miastem Gdańsk (kolekcje Gwiazdy Heweliusza, Pomerańcha i Bursztynowa Jedenastka). Nagrodzeni zostali także Magdalena Arłukiewicz (moda) i Aleksander Gliwiński (biżuteria z bursztynem). W wieloletniej historii Polskiej Akademii Mody „Złote Pętelki” dotychczas otrzymali m.in. Barbara Hoff, Xymena Zaniewska i Ewa Minge oraz firmy Bytom, Hexeline, Intermoda, Vistula i Warmia.

80 x biżuteria w Sandomierzu

Po raz kolejny w Galerii Otwartej będzie możliwość kupna biżuterii wykonanej przez najlepszych, polskich artystów złotników. Już szósty raz GO zorganizowała wystawę sprzedażną promującą biżuterię polskich artystów i projektantów.

31 maja br. z tej właśnie okazji oraz czwartych urodzin Galerii Otwartej odbędzie się specjalne spotkanie otwierające wystawę. Galeria Otwarta zajmuje się fragmentem działań twórczych będących na styku sztuki złotniczej i biżuterii autorskiej. Można w niej znaleźć prace tych artystów i projektantów, którzy tworzą swoje projekty i realizacje posługując się warsztatem złotnika.

Kolekcja biżuterii BOUCHERON Serpent Bohème

Serpent Bohème to jedna z pierwszych kolekcji biżuterii Boucheron, którą twórca marki Frederic Boucheron stworzył z miłości i troski do swojej żony Gabrielle w 1876 r.

pj-2014-03-05

Biżuteria jest ręcznie rzeźbiona i polerowana na kształt łusek węża, co podkreśla blask pierścionków, naszyjników czy bransoletek wysadzanych drogocennymi diamentami. Biżuteria Serpent Bohème miała służyć jako swego rodzaju talizman dla Gabrielle Boucheron, chroniąc ją od wszelkich niebezpieczeństw, a zarazem symbolizować wieczną więź między kochankami. Dzięki wyjątkowej stylistyce oraz historii, jaka towarzyszy powstaniu tej biżuterii, kolekcja Serpent Bohème, stała się prawdziwą ikoną marki Boucheron. Biżuteria marki Boucheron dostępna jest w Polsce w salonach Noble Place.

pj-2014-03-06

Diamentowa umowa pomiędzy Rosją a Indiami

10 kwietnia 2014 roku podpisana została umowa o handlu diamentami pomiędzy Indiami i Rosją. GJEPC (Indyjska Rada Promocji Eksportu Biżuterii) i rosyjska firma Alrosa podpisały memorandum o handlu diamentami oraz wymianie informacji na temat rynku diamentowego w obu państwach.

Umowa pomiędzy Alrosą i GJEPC zobowiązuje obie strony do wymiany informacji dotyczących rozwoju indyjskich i rosyjskich rynków diamentowych. – Indie od dawna poszukiwały możliwości, aby nawiązać współpracę z Alrosą, gdyż dawałaby ona szansę na szlifowanie diamentowego rynku w naszym kraju – mówił Vipul Shah, prezes GJEPC. – Podpisana umowa zobowiązuje nas do wymiany informacji, a także prowadzenia statystyk dotyczących sprzedaży naturalnych i syntetycznych diamentów. Umowa jest dopiero początkiem i czekamy na umocnienie stosunków handlowych między Indiami i Rosją – dodał. Alrosa jest firmą, z której pochodzi niemal 25 proc. światowej produkcji diamentów, natomiast Indie stały się państwem, skąd pochodzi ponad 60 proc. światowej produkcji diamentów polerowanych. Szacuje się, że 14 z 15 szlifowanych diamentów wykorzystywanych do produkcji biżuterii na całym świecie pochodzi z Indii. – Indie są jednym z największych graczy na światowym rynku diamentów – zauważył Fiodor Andrejew, prezes Alrosy. – Dlatego też nasze partnerstwo umożliwi poprawę wyników sprzedaży diamentów – dodał.

Podręcznik dla złotników

Na rynku można kupić – podręcznik Andrzeja Bandkowskiego „Biżuteria artystyczna – kurs wytwarzania”. Na 459 stronach autor opisał proces projektowania, obróbki metali, podjął się przybliżenia tematyki złotnictwa oraz odlewnictwa, a także wykonał dokładny opis procesów technologicznych.

pj-2014-03-04

Profesor Irena Huml rekomendując książkę stwierdziła, że „Biżuteria artystyczna – kurs wytwarzania” – jest zapewne najbardziej wszechstronnym instruktażowo opracowaniem tego typu, wśród tych, które ukazały się w języku polskim. Pozwoli ona skorzystać wielu zainteresowanym z wiedzy i doświadczenia artysty, dla którego biżuteryjna profesja stała się życiową pasją, a kreatywność współtworzyła fenomen polskiej szkoły srebra.

Debiut BRIJU na GPW

29 maja na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie zadebiutowała notowana do tej pory na NewConnect spółka Briju S.A. Był to 11 tegoroczny debiut na rynku regulowanym warszawskiej giełdy. Tym samym Briju jest 456 spółką notowaną na tym rynku oraz 30, która przeszła z NewConnect na główny parkiet GPW.

Akcje Briju S.A. zadebiutowały na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych. Oferującym był Trigon Dom Maklerski. Kurs otwarcia wyniósł 13,10 zł. Przed godz. 10 akcje Briju drożały o 6,8 proc. Briju specjalizuje się w projektowaniu, wytwarzaniu i dystrybucji wysokiej jakości wyrobów jubilerskich ze złota, srebra oraz z kamieni szlachetnych i syntetycznych. Asortyment Spółki obejmuje unikatowe własne kolekcje oraz modowe kolekcje wyrobów biżuteryjnych, które są oferowane w szerokiej gamie wzorów. Spółka zajmuje się również handlem hurtowym w segmencie metali szlachetnych, głównie złota i srebra. Do obrotu na rynku regulowanym zostało dopuszczonych 3 978 260 akcji Briju S.A.