Artykuły z działu

Przeglądasz dział AKTUALNOŚCI (id:116)
w numerze 02/2014 (id:129)

Ilość artykułów w dziale: 7

pj-2014-02-01

Laser do biżuterii

EasyJewel IV, dedykowany do znakowania wyrobów jubilerskich. System znakujący EasyJewel posiada programowalną oś Z, która przemieszcza się względem punktu odniesienia, automatycznie wprowadzając pomiary pierścienia na interfejsie użytkownika.

Początkowy i końcowy punkt rzeczywistego obszaru znakowania można podejrzeć za pomocą kamery zewnętrznej, która jest częścią modułu RMM . EasyJewel wyposażony jest standardowo w laser włóknowy o mocy od 20 do 50W, a maksymalna średnica zewnętrzna detali mocowanych w module RMM wynosi 80 mm. Dystrybutorem laserów Rofin na rynku polskim jest firma Scorpio.

Wystawa w Galerii Dubiel

27 lutego w Galerii Dubiel w Warszawie odbył się wernisaż wystawy „Biżuteria – wspólny punkt widzenia”.

Na wystawie zaprezentowano pracę absolwentów łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego. W warszawskiej galerii można zapoznać się z próbką twórczości młodych artystów Marii Antoniny Łęcickiej, Moniki Miodek, Justyny Stasiewicz czy Michała Wyszomirskiego, a także podziwiać warsztat pracy ich mistrzów prof. Andrzeja Szadkowskiego czy dr Jarosława Koleca. Wystawę można zwiedzać do 13 marca.

Minimalistyczna kolekcja zegarków i biżuterii

Duńska marka Skagen wprowadza na polski rynek kolekcję inspirowaną krajobrazem.

pj-2014-02-08

W 2014 roku marka będzie koncentrować się na kulturze Danii, a jednocześnie poszerzy swój asortyment pozostając nadal w minimalistycznej estetyce i umiarkowanym zakresie cenowym. Kolekcja damska charakteryzuje się prostotą. Koperty są duże, w różnych kolorach tarczy i paska zgodnie z obowiązującymi w tym sezonie trendami w modzie. Zegarki mają dwie wskazówki, różne odcienie skórzanego paska lub cienkie i wygodne w użytkowaniu bransolety typu mesh w trzech kolorach. Dodatkowo Skagen Denmark wprowadza na rynek kolekcję biżuterii – zawieszki, bransoletki, kolczyki i pierścionki

Bursztynowa Monstrancja

Jedną z atrakcji tegorocznych Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif będzie Bursztynowa Monstrancja – druga wykonana w Gdańsku i pierwsza, jaka powstała w pracowni ArtSzok Tomasza Pisanko.

pj-2014-02-07

Monstrancja waży 6,27 kg, mierzy 105 cm. Do jej wykonana zużyto 5,1 kg srebra i 4,5 kg surowca bursztynowego. – Srebro i bursztyn to dar parafian, którzy przez kilka miesięcy przynosili do kościoła srebrne medaliki, pierścionki, łańcuszki, monety, sztućce, a nawet srebrny granulat, a także bryłki surowego bursztynu i wyroby, głównie bursztynowe korale. Wagę ich zaangażowania uświadomiłem sobie podczas przetapiania tych wszystkich sreber: oddawali swoją własną biżuterię, przedmioty, z którymi z pewnością byli mocno związani emocjonalnie, które być może znajdowały się w ich rodzinach od pokoleń – podkreśla Tomasz Pisanko. Jasny bursztyn został pocięty na kawałki, zaś korale w różnych odcieniach koloru koniakowego sprasowane bez udziału innych elementów. – Zależało mi na tym, by był jak najmniej modyfikowany, skoro nie mógł być całkowicie naturalny, co było moim marzeniem. Efekt i tak przeszedł moje oczekiwania – mówi Pisanko. Zdobią ją dodatkowo inne kamienie: 60 białych okrągłych cyrkonii, po 6 cyrkonii kwadratowych i prostokątnych niebieskich oraz 33 granaty i 6 pereł. Wszystkie elementy srebrne zostały utwardzone poprzez hartowanie oraz zabezpieczone złoceniem i rodowaniem galwanicznym przed utlenianiem i ciemnieniem.

Monstrancja została wykonana dla parafii św. Jadwigi Królowej w Gdańsku Oruni Górnej, dla uczczenia jubileuszu jej 25-lecia. – Po prezentacji na targach Amberif będzie można ją oglądać w tym kościele, gdzie 24 grudnia w czasie pasterki ma zostać poświęcona przez arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego – wyjaśnia Tomasz Pisanko. Projekt, który powstał we współpracy z księdzem Pawłem Lewańczykiem, uwzględnia symbole charakterystyczne dla tej świętej, takie jak korona Jagiellonów czy lilie andegaweńskie. Forma monstrancji jest dość prosta, łączy w sobie elementy tradycyjne z nowoczesnymi, by – jak chciał autor – stworzyć pomost między przeszłością z teraźniejszością. Pierwsze rozmowy na temat monstrancji zostały podjęte dwa lata temu, samo jej wykonanie zajęło niespełna trzy miesiące.

Projekt został zrealizowany w pracowni Tomasza Pisanko ArtSzok przy znaczącym udziale pracowników Andrzeja Kiedysza i Bartosza Pospiecha. – Moja pracownia specjalizuje się w srebrnej biżuterii z bursztynem, kosztowało nas to nieco wysiłku, by poradzić sobie z pewnymi trudnościami głównie natury technicznej, wynikającymi z niestandardowych dla nas gabarytów. Ale najwidoczniej opatrzność nad nami czuwała, bo udało się sprawnie zrealizować to wyjątkowe zlecenie – wspomina projektant. Bursztynowa monstrancja będzie eksponowana w czasie Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif (19-22 marca) na stoisku firmy ArtSzok A218.

Zaprojektuj obrączki i zdobądź staż u Góreckiego!

Firma jubilerska Górecki ogłasza konkurs Obrączki dla Kreatywnych na zaprojektowanie obrączek. Uczestnikiem może zostać każdy student Akademii Sztuk Pięknych na terenie całego kraju.

Na konkurs można zgłosić maksymalnie trzy projekty. Projekty mają mieć formę koncepcyjną. Wizualizacje mogą być proste, ideowe, a praca nie musi posiadać skomplikowanych rysunków. Nagrodą główną w konkursie jest płatna miesięczna praktyka w Firmie Jubilerskiej Górecki, realizacja i wdrożenie projektu do kolekcji biżuterii firmy Górecki, opublikowanie projektu na łamach „Polskiego Jubilera” oraz promocja pracy podczas Międzynarodowych Targów Złoto Srebro Czas 2014 w Warszawie. Szczegółowe informacje można znaleźć w regulaminie konkursu: http://www.bizuteriagorecki.pl/content/pliki/Regulamin_ Konkursu_Obraczki_dla_Kreatywnych.pdf

Bursztynowe Rzemiosło 2014

Ogólnopolski konkurs złotników i jubilerów Bursztynowe Rzemiosło został rozstrzygnięty.

WYNIKI XI EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU ZŁOTNIKÓW I JUBILERÓW BURSZTYNOWE

RZEMIOSŁO 2014

Laureaci – Juniorzy – Wiosna z bursztynem na wesoło (z użyciem bursztynu)
I miejsce Szymon Wesołowski „Śmiej się razem ze mną”
II miejsce Mirosław Lemiński „Kosmiczna bursztynowa wiosna”
III miejsce Sandra Kokot „Zegar uśmiechu”
Laureaci – Seniorzy – Piękno owadów w świetle bursztynu (biżuteria wykonana techniką
tradycyjną z użyciem bursztynu)
I miejsce Piotr Musiał „Nocny Wędrowiec”
II miejsce Jakub Śliwowski „Wiosenny Wisior”
III miejsce Marcin Motog „Inkluzja w nowoczesnej formie” – pierścionek
Laureaci – Seniorzy – Piękno owadów w świetle bursztynu (wykonanie techniką komputerową
3D z użyciem bursztynu)
Laureat I miejsca Tomasz Bolda „Metamorfoza” – kolia na rzemieniu

Laureatem w kategorii juniorzy – Wiosna z bursztynem na wesoło został Szymon Wesołowski za pracę „Śmiej się razem ze mną”, natomiast pierwsze miejsce w kategorii seniorzy – Piękno owadów w świetle bursztynu (biżuteria wykonana techniką tradycyjną z użyciem bursztynu) za pracę „Nocny Wędrowiec” zajął Piotr Musiał. Konkurs organizowany jest od 2003 roku przez Komisję Branżową Złotników i Jubilerów Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Międzynarodowe Targi Gdańskie. Organizatorzy chcą kreować autorskie wzornictwo tworzone zgodnie z indywidualnymi potrzebami, promować biżuterię i wyroby złotnicze wykonane z wykorzystaniem bursztynu.

Celem konkursu jest także prezentacja umiejętności zawodowych złotników oraz młodych adeptów złotnictwa specjalizujących się w tradycyjnych i nowoczesnych technikach sztuki jubilerskiej oraz popieranie kształcenia zawodowego w złotnictwie i zachęcanie do doskonalenia z a w o d o w e g o . Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych: juniorzy (osoby uczące się lub rozpoczynające naukę w zawodzie do 22 lat) oraz seniorzy (złotnicy i bursztynnicy posiadający dyplom mistrzowski lub świadectwo czeladnika).

Amberif Design Award 2014

Dzieło autorstwa Niny Kupniewskiej i Dario Dalessandro zostało nagrodzone przez jury pod przewodnictwem Kima Bucka podczas 18. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award 2014. Zwycięzcy otrzymają dziesięć tysięcy złotych ufundowane przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

pj-2014-02-05

Dzieło autorstwa Niny Kupniewskiej i Dario Dalessandro zostało nagrodzone przez jury pod przewodnictwem Kima Bucka podczas 18. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award 2014. Zwycięzcy otrzymają dziesięć tysięcy złotych ufundowane przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Komisja poddała ocenie 143 prace nadesłane na konkurs pod hasłem Materia Prima przez 111 autorów z 18 krajów: Austrii, Belgii, Bułgarii, Brazylii, Chin, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Iranu, Indii, Meksyku, Polski, Czech, Rosji, Tajwanu, USA, Wielkiej Brytanii, Włoch. Pierwszą nagrodę Amberif Design Award 2014 komisja przyznała parze artystów, którzy na konkursie zaprezentowali wisiorek w kształcie tamponu. W uzasadnieniu werdyktu zwrócono uwagę na dowcipny charakter dzieła.

Zauważono, że praca prowokuje do dyskusji o naszej postawie wobec miesiączkowania. Nagrodę Bursztynową ufundowaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, czyli kilogram bursztynu, otrzymał Tomasz Jan Kisiel. Artysta został nagrodzony za pracę, która w przekonujący sposób nawiązuje do tematu konkursu – Materia Prima. Nagroda Srebrna – kilogram srebra – ufundowana przez KGHM Polska Miedź SA, przyznana została Maren Giloy. Niemiecka artystka doskonale wykorzystała naturalne walory bursztynu, tj. przezroczystość, efekt kory i proporcje bryły, tworząc regularny naszyjnik.