Artykuły z działu

Przeglądasz dział AKTUALNOŚCI (id:116)
w numerze 01/2014 (id:128)

Ilość artykułów w dziale: 4

pj-2014-01-01

CLASSIC NOW !

Do 30 marca legnicka Galeria Sztuki oczekuje na zgłoszenia do 23. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej.

pj-2014-01-07

W tym roku jego hasło to po prostu KLASYKA (CLASSIC). Dlaczego? Bo w obliczu poniższych twierdzeń, które stanowią ideologiczne uzasadnienie tegorocznego konkursu, konieczne jest zdrowe przewartościowanie.

pj-2014-01-08

DESIGN? Łatwość reprodukcji kolejnych wcieleń stylistycznych rośnie w tempie równoległym do rynkowych premier kolejnych wersji software’u 3D i kolejnych technologii rapid prototyping.

SZTUKA? Wyścig na artystyczne radykalizmy nieuchronnie kończy się dzisiaj na YouTubie w zakładce „kuriozum tygodnia”. HAND MADE? Ekonomiczna presja efektywności zepchnęła tradycyjne rzemiosło w przestrzeń zjawisk antropologicznych… ale to nieprawda, że „wszystko już było”. Wszystko już było wielokrotnie, a jednak wciąż historyczna retrospekcja i konieczność autorskiej reinterpretacji klasycznych kanonów sztuki złotniczej okazuje się inspirująca. Spróbujmy więc ponownie wyodrębnić to, co ponadczasowe. Oceny konkursowych prac dokona jury, obradujące w Legnicy 3-4 kwietnia. Jak zwykle w składzie komisji nie zabraknie wielkich osobistości branży biżuteryjnej: artystów, teoretyków, dydaktyków i kuratorów. Będą to: Peter Bauhuis (Niemcy), Kai-Yin Lo (Chiny), Kadri Malk (Estonia), Graziano Visintin (Włochy) oraz Sławomir Fijałkowski i Magdalena Kwiatkiewicz (Polska).

Zwycięzców KLASYKI poznamy w festiwalowy weekend, który zaplanowano na 16-17 maja. A ten jak zawsze będzie obfitował w szereg wydarzeń. W stałym cyklu „Sylwetki Twórców” zaprezentują się: Theo Smeets (Niemcy), Daniela Boieri (Włochy), Katharína Siposová (Słowacja). Z Polaków będą to: Giedymin Jabłoński i Antek Zaremski. „Srebrne Szkoły” to tym razem gdańska i łódzka ASP, a także Academy of Fine Arts in Glasgow, Szkocja (Wydział Biżuterii Złotnictwa). Tegoroczny, również łódzki „Debiut” należy do Hanny Ind. Prócz corocznych odsłon cyklicznych zobaczymy w Legnicy kilka zbiorowych projektów z różnych krajów. Będą trzy kwartety. Pierwszy: niemiecko-portugalsko -hiszpańsko-słowacki Plateaus Group (Katharina Dettar, Patricia Domingues, Edu Tarin, Barbora Dzuráková) zaskoczy niebanalną nowoczesną biżuterią wyrażającą inspiracje formami organicznymi. Drugi – czeski (Alena Hesounová, Karla Olšáková, Kateřina Řezáčová, Lucie Houdková) zaprezentuje obiekty wykonane z użyciem metalu, drewna, kolorowych tworzyw i włóczki.

A polski kwartet AU+ (M. Bogusław, B. Chmielewski, F. Jackowski, M. Wysocki) tym razem pokaże „artystyczną jazdę” pt. Trzy minuty w dół! Z prezentacji zagranicznych warto wymienić także międzynarodowy projekt barcelońskiej galerii La Basilica zatytułowany There will be blood, konkursowy gdański Amberif Design Award 2014 oraz warszawskie Prezentacje 2013 i pokonkursową Holownię. 35-lecie legnickiego Srebra uświetnią specjalnie na tę okazję przygoprzygotowane Birthday Party II , do którego zaproszenie przyjęli niemal wszyscy z ponad 40 dotychczasowych jurorów MKSZ i Razem, ale osobno – prezentacja wybranych złotniczych par, duetów nie tylko artystycznych, ale także życiowych. Wystawy małego designu to sedno festiwalu, ale nie można pominąć wydarzeń towarzyszących. W tym roku organizatorzy planują kolejną edycję sesji naukowej Granice Sztuki Globalnej i działań artystycznych i happenerskich. Wśród nich warto wymienić plenerowe akcje artystów -preformerów i złotników, a także prezentację wystawy fotografii nawiązujących do tytułowej Klasyki. Szczegółowy program Legnickiego Festiwalu Srebro 2014 już wkrótce na stronie www.silver.legnica.pl

Prezentacje w Sandomierzu

Wystawa Prezentacje 2013 to już dwudziesty siódmy pokaz współczesnej sztuki złotniczej w Galerii Otwartej. Wernisaż wystawy odbył się 18 stycznia.

pj-2014-01-06

Wystawa potrwa do 10 marca. Premiera wystawy i ogłoszenie wyników konkursu odbyły się w październiku 2013 roku podczas dorocznego spotkania w Galerii Projektantów targów Złoto Srebro Czas. Prezentacje 2013 to trzynasta edycja cyklu. Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Artystycznej Prezentacje towarzyszy warszawskim targom Złoto Srebro Czas od 2001 roku. Stał się wydarzeniem artystycznym w złotniczym świecie, na stałe wpisanym już w kalendarz wystaw i konkursów w Polsce. Wyniki konkursu ogłaszane są corocznie w drugim dniu trwania targów.

Pokaz mody w Sopocie

11 stycznia w Zatoce Sztuki przy ul. Mamuszki 14 odbył się The Fashion Night, Pokaz Mody Sopot. Swoją kolekcję biżuterii zaprezentował na pokazie Alkesander Gliwiński, a kolekcję ubrań stworzyła Magdalena Arłukiewicz.

Aleksander Gliwiński to jeden z najbardziej utalentowanych projektantów i twórców biżuterii w Polsce. W swojej autorskiej pracowni, która mieści się w Sopocie, od ponad 20 lat realizuje on jedynie własne, designerskie projekty. Każdy nowy wzór, który wychodzi spod ręki mistrza, tworzony jest specjalnie z myślą o kobiecie, aby podkreślić to, co w niej najpiękniejsze: wdzięk, zmysłowość i niepowtarzalny blask.

Magdalena Arłukiewicz jest jedną z najbardziej cenionych polskich projektantek i autorek kostiumów teatralnych. Jest absolwentką historii na UG, studiowała także w Międzynarodowej Szkole Projektowania Mody i Kostiumografii w Warszawie. Mimo młodego wieku uczestniczyła już w wielu w pokazach w Polsce i za granicą. Jest laureatką licznych konkursów, m.in. Oskarów Fashion 2009, New Look Design 2007 i 2011, OFF Fashion, UPC Fashion, a także zwyciężczynią konkursu na kostium teatralny inspirowany secesją w Teatrze Nova

Marka Bulova na polskim rynku

Tej jesieni do oferty salonów Time Trend, obok zegarków takich jak Atlantic, Casio, Lorus, Guess, Lacoste czy Nautica, dołączyła Bulova – jedna z najbardziej kultowych i cenionych pod względem niezawodności i designu amerykańskich marek. To właśnie Bulova stworzyła precyzyjny zegarek kwarcowy – Precisionist.

pj-2014-01-05

Historia zegarków Bulova sięga 1875 roku, kiedy Joseph Bulova otworzył mały sklep w jubilerskiej części Manhattanu, stawiając tym samym zegarek w zupełnie innej roli, w roli biżuterii, a nie tylko przedmiotu użytkowego. Bulovie udało się jako pierwszemu w świecie zegarmistrzostwa odnaleźć idealny balans pomiędzy tym, co techniczne i naukowe a tym, co modne i związane ze stylem życia. To właśnie Bulova stworzył pierwsze zegarki na rękę i wypromował, kiedyś modę, a dziś już zwyczaj, noszenia ich na nadgarstku.

To on wprowadził do mechanizmów zegarkowych kamienie szlachetne. Najważniejszym elementem, który właśnie pojawiła się w salonach Time Trend, są zegarki z linii Precisionist, czyli najdokładniejsze zegarki kwarcowe na świecie. Koperty zegarków są ciężkie i masywne, z tarczami nawiązującymi do stylu sportowego, ale wykonano je m.in. z różowego złota, dzięki czemu zegarki nabierają eleganckiego sznytu. Dla przełamania konwencji projektanci wyposażyli je w gumowe paski. Elegancja i sport w jednym.