Artykuły z działu

Przeglądasz dział ZEGARKI (id:53)
w numerze 06/2013 (id:126)

Ilość artykułów w dziale: 1

pj-2013-06-01

Designerski zegarek

Twórcy zegarków prześcigają się w wymyślaniu modnych i funkcjonalnych modeli czasomierzy. Zależy im przede wszystkim na tym, aby zegarki były wciąż kupowane i nie przegrywały konkurencji ze smartforami i tabletami.

pj-2013-06-24

Czasomierze stają się powoli nowoczesnymi gadżetami, które poza podstawowymi funkcjami, czyli wskazywaniem daty i godziny, łączą się z internetem czy stają się przenośnym urządzeniem GPS. Nowoczesne zegarki są także małymi dziełami sztuki użytkowej, które zachwycają swoim wzornictwem.

 

Modny dodatek

pj-2013-06-25Rynek zegarków elektronicznych rozwija się niezwykle dynamicznie. Twórcy wykorzystują we wprowadzanych do obrotu modelach niemal wszystkie nowości techniczne. – Rozwój technologiczny w segmencie zegarków cyfrowych zauważalny jest niemal z sezonu na sezon – mówi Jan Warkowski, zegarmistrz. – Zegarki elektroniczne przypominają mobilne urządzenia, mogą łączyć się z internetem, wysyłać informacje tekstowe, niektóre mogą pełnić funkcję telefonów komórkowych – dodaje. Niedawno na rynku zegarmistrzowskim pojawiał się zegarek, który zasilany jest poprzez dwa niezależne od siebie systemy. Z jednej strony może być ładowany za pośrednictwem komputera, z drugiej strony przekształca ruch nadgarstków na energię elektryczną. System operacyjny EasySkroll umożliwia działanie stuletniego kalendarza czy alarmu. – Trwają prace, aby systemy operacyjne, które przekształcają ruch ręki w energię elektryczną, umieszczone w zegarkach, umożliwiały ładowanie innych sprzętów elektronicznych – mówi Jan Warkowski. – Zegarki, poza wskazywaniem czasu, będą traktowane jako przenośne ładowarki do telefonów czy laptopów – dodaje. Nie można zapominać, że twórcy nowoczesnych czasomierzy starają się skusić klientów do zakupu zaskakując designem. Zegarki stają się nie tylko niezbędnym elementem biżuteryjnym eleganckiego mężczyzny, ale także gustownym dodatkiem podkreślającym styl i charakter osoby, która je nosi. Ich ergonomiczne kształty niejednokrotnie zdobywały uznanie na konkursach wzornictwa rzemiosła artystycznego.

 

Projektanci zegarków

Ciekawym zjawiskiem na światowym rynku zegarmistrzowskim jest pojawienie się na nim projektantów autorskich zegarków. Młodzi twórcy wykorzystują w swoich kolekcjach zegarków nowoczesne rozwiązania zegarmistrzowskie. Ich modele czasomierzy charakteryzują się nowoczesnym wzornictwem i odpowiadają na zapotrzebowania rynku. Warto podkreślić, że zarówno mężczyznom, jak i kobietom zależy na posiadaniu oryginalnych zegarków, które podkreślałyby ich styl, a także miały wartość rynkową i mogły być traktowane jako lokata kapitału. – Jednym z ciekawszych designerów zegarków jest Frédéric Jouvenot, który w 2008 założył własną firmę zegarmistrzowską i co roku wprowadza na rynek nowy model czasomierza – mówi Jan Warkowski. – Większość modeli wprowadzonych przez niego na rynek charakteryzuje się brakiem tarczy – dodaje. Zegarki wychodzące spod ręki projektantów doskonale dostosowują się do budowy nadgarstka. Mają opływowe kształty i ciekawą kolorystkę. Twórcy zegarków autorskich eksperymentują z formą i kształtem zegarków, ale także wykorzystują nowatorskie materiały. Coraz częściej można spotkać się z zegarkami wykonanymi z niekonwencjonalnych materiałów – aluminium, tytanu, a nawet betonu.

 

Zegarek i telefon w jednym

Wartym odnotowania zjawiskiem, które można zaobserwować na rynku zegarmistrzowskim, wydaje się fakt, że znane marki zegarmistrzowskie decydują się na wprowadzenie do sprzedaży smartfonów oraz tabletów. Celsius X VI II, szwajcarska firma zegarmistrzowska, wprowadziła niedawno na rynek LeDIX Furtif. Warty 300 tys. dolarów smartfon łączy w sobie precyzję szwajcarskiego zegarka oraz nowoczesny design. Smarfton został stworzony przez zegarmistrzów, którzy użyli ponad 700 elementów wykonanych z włókna węglowego. – LeDIX Furtif napędzany jest silnikiem tourbillon – mówi Jan Warkowski. – Zegarmistrzowie pracujący nad stworzeniem nowoczesnego smartfonu wykorzystali technologię stosowaną w tworzeniu zegarków, wybalansowali mechanizm tak, aby nie oddziaływały na niego żadne uderzenia mechaniczne – dodaje. Jak podkreślają specjaliści, firmie Celsius X VI II udało się podnieść telefon do rangi obiektu sztuki. Wykorzystanie technologii zegarmistrzowskiej stawia ten model na równi z nowoczesnymi czasomierzami. Podkreślenia wymaga fakt, że telefon wzbogacony został o mechanizm „remontage papillon”, który sprawia, że charakterystyczny dźwięk kliknięcia zamykającego się ekranu wykorzystuje energię użytkownika i dostarcza energię do mechanizmu zegarka, umiejscowionego w centralnym punkcie telefonu.