Artykuły z działu

Przeglądasz dział MIEJSCE (id:119)
w numerze 06/2013 (id:126)

Ilość artykułów w dziale: 1

pj-2013-06-01

Bunt w Sandomierzu

Od 14 grudnia do 17 stycznia w Galerii Otwartej w Sandomierzu zaprezentowane zostaną wszystkie nagrodzone podczas 22. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej prace. W 2013 roku konkurs odbywał się pod hasłem Bunt, które nawiązuje do europejskich protestów „Oburzonych” i sympatyków ogólnoświatowego ruchu „Occupy Wall Street“.

pj-2013-06-27

Wymogiem konkursu, a tym samym festiwalu, jest postrzeganie biżuterii nie tylko jako wyrazu bogactwa, pozycji społecznej, luksusu, lecz wykorzystanie jej jako znaku protestu i środka politycznego dyskursu. Organizatorzy konkursu – Galeria Sztuki w Legnicy – zwrócili się do artystów z pytaniem: „Czy hasła wypisywane na transparentach, t-shirtach i wlepkach mogą być uzupełnione bardziej wyrafinowanym przekazem? Czy projektanci biżuterii potrafią włączyć się do dyskusji na pozaestetyczne tematy?”.

 

Nagrodzone prace

Na tegoroczny konkurs nadesłano 625 odpowiedzi, stworzonych przez 319 artystów z 43 krajów. Do wystawy zakwalifikowano prace 52 artystów-złotników, głównie z Europy, ale także z Argentyny, Chile, Indii, Izraela, Japonii, Korei, Kostaryki, Nowej Zelandii, Tajwanu, USA. Jest wśród nich biżuteria, obiekty i komunikaty, w których zamysł autora i przekaz dzieła sztuki ważniejsze są od funkcji użytkowej. Czasem prace są jej całkowicie pozbawione. Pierwsze miejsce zajął Janjaap Luijt z Holandii. Druga nagroda przyznana została Sarze Gackowskiej z Polski, trzecia – Katarínie Siposovej ze Słowacji. Podczas konkursu przyznane zostały także nagrody specjalne. Nagrodę Galerii Sztuki w Legnicy, czyli wystawę indywidualną z katalogiem, otrzymała Marta Hryc z Polski, a Nagrodę Specjalną Organizatorów za twórczą odwagę i bezkompromisowość, nowatorstwo lub dowcip wypowiedzi twórczej „Srebrna Ostroga” otrzymał Mari Ishikawa z Japonii. Teraz najlepsze złotnicze „riposty” oglądać można na wystawie Bunt, która od 14 grudnia 2013 do 17 stycznia 2014 roku będzie gościć w Galerii Otwartej.

 

Najstarszy konkurs złotniczy

Cykliczny Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej to wiodąca impreza Legnickiego Festiwalu Srebro, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 r. Konkurs odbywa się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który funduje też Grand Prix dla zwycięzcy. Konkurs ma charakter czysto artystyczny, preferuje pomysł oraz wartość i sens wypowiedzi twórcy. Artyści mają za zadanie przygotować komunikat artystyczny na zadany temat. Interpretacja tematu i wartość wypowiedzi twórczej są podstawowym kryterium decydującym o kwalifikacji prac na wystawę. Tej co roku dokonuje międzynarodowe jury złożone z wybitnych osobistości krajowego i światowego złotnictwa. W roku 2013 w jury zasiedli: Galit Gaon (Izrael) – główna kuratorka w Muzeum Wzornictwa Cholon, założycielka, dyrektorka i główna kuratorka w Israeli Cartoon Museum, Jiro Kamata (Japonia/Niemcy) – adiunkt na Wydziale Biżuterii w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, Hans Stofer (Szwajcaria/ Wielka Brytania) – profesor i dziekan na Wydziale Złotnictwa, Metalurgii i Biżuterii w Royal College of Art w Londynie, a także dwoje naszych rodaków: Sławomir Fijałkowski – generalny konsultant Legnickiego Festiwalu Srebro, dziekan i wykładowca w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Aneta Lis-Marcinkiewicz – artystka-złotniczka, członkini grupy artystycznej LIS2.