Artykuły z działu

Przeglądasz dział AKTUALNOŚCI (id:116)
w numerze 06/2013 (id:126)

Ilość artykułów w dziale: 5

pj-2013-06-01

Artystyczny Sandomierz

Na przełomie listopada i grudnia 2013 roku Galeria Otwarta w Sandomierzu zaprosiła na kolejne spotkanie ze współczesną sztuką złotniczą. Mogliśmy tam zobaczyć prace absolwentów Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych im Władysława Strzemińskiego w Łodzi na wystawie „Wspólny punkt widzenia II”.

pj-2013-06-07

 

Obecne spotkanie w Sandomierzu jest drugą edycją wystawy wymyślonej i zorganizowanej przez dr. Jarosława Kolca. Rok temu, również w listopadzie, mogliśmy zobaczyć prace aż dwudziestu absolwentów łódzkiej ASP . Obecnie swoje prace pokazuje kolejnych dziesięcioro: prof. Andrzej Szadkowski, dr Sergiusz Kuchczyński, dr Olga Podfilipska- Krysińska, dr Michał Wyszomirski, mgr Justyna Stasiewicz, mgr Andrzej Kupniewski, Monika Miodek – licencjat, Maria Łęczycka – licencjat, Dorota Sokołowska – licencjat, Maja Woźniak – licencjat.

pj-2013-06-08

Absolwenci razem z wykładowcami

Po ukończeniu studiów tylko część absolwentów zajmuje się projektowaniem i wykonywaniem biżuterii. Ci, dla których dyplom był tylko początkiem drogi twórczej, zdecydowanie chcą swoje realizacje pokazywać. Na wystawie autorzy zaprezentowali po kilka prac stanowiących fragment ich dotychczasowego dorobku artystycznego. Ale jakże ciekawy! I jakże miło odnotować, że w jednej przestrzeni spotkają się obecni wykładowcy ze swoimi byłymi studentami. Łączy ich przecież to, że wszyscy, choć w różnych latach, ukończyli tę samą uczelnię.

 

Wspólny punkt widzenia

Uczestnicy w swych pracach wykorzystują – poza metalami szlachetnymi i klasycznym warsztatem złotniczym – również inne technologie i techniki „zaimportowane” do biżuterii. Także materiały (obok tradycyjnych) są często zupełnie „niebiżuteryjne”. Łączy ich właśnie wspólny punkt widzenia. Bo – jak mówi Jarosław Kolec – biżuteria ma zdobić podkreślając osobowość tego, kto ją nosi. Może być głównym elementem stroju lub subtelnym dodatkiem. Może być komunikatem lub komentarzem. Bywa też, że jest agresywna lub przekorna. A ogranicza ją jedynie skala i funkcja. Naprawdę niewiele więcej. Wystawa była czynna od 23 listopada do 13 grudnia w Galerii Otwartej w Sandomierzu (Rynek 5). Okazało się, że od czasu powstania galerii była to już 25 wystawa złotnicza pokazywana w jej wnętrzach. Zatem wernisaż był też okazją do uczczenia małego jubileuszu. Tym bardziej, że do Sandomierza przyjechali niemal wszyscy wystawiający. O biżuterii, autorach, pomyśle złotniczego spotkania i prezentowanych obiektach opowiedzieli prof. Andrzej Szadkowski i dr Jarosław Kolec. Stół w Galerii Otwartej kusił sandomierskimi specjałami (różnej proweniencji), zaś szczególnie „ogniście” gości powitała grupa młodzieży z ulicy Zamkowej. Wspólnymi siłami, już po raz drugi, udało się wydać folder towarzyszący wystawie. Zaś sama wystawa być może ruszy dalej, bo naprawdę warto ją zobaczyć.

 

Spotkanie w Sandomierzu

Warto również odnotować, że dla autorów wizyta w Sandomierzu nie była pierwszą. Dzięki współpracy między organizatorami Sandomierskich Warsztatów Złotniczych i łódzką ASP spotkania studentów i absolwentów w królewskim mieście odbywają się często. W kolekcji biżuterii i obiektów sztuki tworzonej przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu znaczną część eksponatów stanowią realizacje osób związanych z łódzką ASP . W Ogólnopolskim Konkursie Biżuterii Autorskiej „Krzemień pasiasty – kamień optymizmu”, głównym punkcie dwóch Festiwali Krzemienia Pasiastego, realizacje łódzkich projektantów również stanowiły większość zgłoszonych prac. „Wspólny punkt widzenia” staje się kolejnym pretekstem, aby właśnie tu, w mieście z wyjątkowym „złotniczym klimatem” i „kamieniem optymizmu” spotykać się coraz częściej.

pj-2013-06-06

Amberif Design Award 2014: Materia Prima

Hasłem tegorocznego konkursu Amberif Design Award 2014 jest „biżuteria, w której zastosowany bursztyn będzie wyjątkowo silnym uzasadnieniem dla wyeksponowania jego właściwości”.

Celem konkursu jest promocja bursztynu jako środka wyrazu artystycznego, jak również myśli twórczej oraz nowych idei w dziedzinie projektowania biżuterii artystycznej. Wszyscy zainteresowani muszą nadesłać do 10 lutego projekty wyrobów biżuteryjnych wykonane w dowolnej technice graficznej.

Jedne z największych tar gów biżuteryjnych na świecie

Od 20 do 23 marca 2014 roku w Stambule odbędą się targi Jewelry Show. Impreza będzie odbywać się na ponad sześćdziesięciu tysiącach metrach kwadratowych. Organizatorzy spodziewają się 1,2 tys. wystawców z dwudziestu pięciu krajów.

pj-2013-06-06

Istanbul Jewelry Show wspierane są przez Organizację Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw (KOSGEB), Stowarzyszenie Eksporterów Biżuterii (JTR), targi certyfikowane są przez Unię Międzynarodowych Targów (UFI) oraz system zarządzania jakością ISO 9001. Wystawcy zaprezentują diamenty, złotą biżuterię, perły, biżuterię ze srebra, a także zegarki, maszyny i narzędzia jubilerskie. Na targach będzie możliwość zaopatrzenia się w najnowocześniejsze oprogramowanie komputerowe, sejfy, a także opakowania oraz prefabrykaty. Tureckie targi są jednym z najważniejszych wydarzeń w światowej branży jubilerskiej. Turcja jest drugim po Włoszech największym eksporterem biżuterii na świecie, piątym co do wielkości importerem i trzecim największym producentem po Włoszech i Indiach. Łączna wartość eksportu wyniosła w 2012 roku ponad 2 miliardy dolarów.

Ruszyła nowa edycja konkursu Bursztynowe Rzemiosło – Amberif 2014

Celem konkursu Bursztynowe Rzemiosło jest prezentacja umiejętności zawodowych złotników i jubilerów, specjalizujących się w tradycyjnych i nowoczesnych technikach złotniczych, oraz młodych adeptów tych zawodów. A także rezentacja umiejętności zawodowych złotników oraz młodych adeptów złotnictwa specjalizujących się w tradycyjnych i nowoczesnych technikach złotniczych, popieranie kształcenia zawodowego w złotnictwie oraz zachęcenie do doskonalenia zawodowego, kreowanie autorskiego wzornictwa tworzonego zgodnie z indywidualnymi potrzebami, promocja biżuterii i wyrobów złotniczych wykonanych z wykorzystaniem „bałtyckiego złota” – bursztynu.

Konkurs zostanie przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych: juniorzy – udział w konkursie mogą wziąć osoby w wieku do 20 lat (liczy się rok urodzenia) – tu nie jest wymagane posiadanie kwalifikacji zawodowych. Tematem pracy konkursowej jest „Wiosna z bursztynem na wesoło” (z użyciem bursztynu). Do konkursu zakwalifikowane zostaną pojedyncze wyroby lub komplety biżuterii wykonane z zastosowaniem metali szlachetnych, bursztynu i kamieni jubilerskich. Drugą kategorią wiekową są seniorzy – udział w konkursie mogą wziąć osoby wykonujące zawód złotnika lub bursztynnika, posiadające potwierdzone kwalifikacje zawodowe (świadectwo czeladnika lub dyplom mistrzowski). Mogą przesyłać prace w trzech kategoriach: „Bursztyn w folklorze” – przedmiot użytkowy wykonany metodą tradycyjną (z użyciem bursztynu), „Piękno owadów w świetle bursztynu” – biżuteria wykonana techniką tradycyjną (z użyciem bursztynu) oraz „Piękno owadów w świetle bursztynu” – biżuteria wykonana techniką komputerową 3D (z użyciem bursztynu).

Święta z Timexem

Z okazji świąt na polskim rynku zegarmistrzowskim pojawiły się nowe modele zegarków Timex dla kobiet i dla mężczyzn. Timex zaprezentował kolekcję trzech zegarków Women’s Classic Crystal inspirowanych włoskim wzornictwem w wymiarze haute couture – bogactwem stylistycznym oraz symetrią.

pj-2013-06-05

Modele charakteryzuje wysadzany kryształami podwójny pierścień okalający tarczę. W kolekcji dostępne są zegarki w srebrzystej i złocistej oprawie – zarówno w odsłonie różowego, jak i klasycznego złota. Natomiast dla mężczyzn Timex zaproponował zegarki z innowacyjną funkcją linearnego odmierzania czasu, wyeksponowaną w formie pionowej skali z indeksami.