Artykuły z działu

Przeglądasz dział AKTUALNOŚCI (id:116)
w numerze 04/2013 (id:123)

Ilość artykułów w dziale: 5

pj-2013-08-00

Festiwal krzemienia

Już po raz drugi Królewskie Miasto Sandomierz ma przyjemność zaprosić na optymistyczne spotkanie! Od 7 września do 30 października odbędzie się II Festiwal Krzemień Pasiasty – Kamień Optymizmu.

pj-2013-08-08

Dwa lata temu został zorganizowany I Festiwal. Sukces wydarzenia, nader sympatyczny jego odbiór przez publiczność, uczestników, artystów i mieszkańców Sandomierza, zmobilizował do przygotowania drugiego spotkania. Wtedy świętowano 40 lat krzemienia pasiastego w biżuterii, teraz uwaga będzie skierowana na Muzeum Okręgowe w Sandomierzu i znajdującą się w nim jedyną w świecie muzealną kolekcję krzemienia pasiastego w biżuterii i obiektach sztuki.

 

Warsztaty złotnicze

8 Sandomierskie Warsztaty Złotnicze odbędą się w dniach 7-19 października, zaś sam festiwal startuje już 7 września. Głównym wydarzeniem będzie otwarcie wystawy i ogłoszenie wyników II Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Autorskiej Krzemień Pasiasty – Kamień Optymizmu. Organizatorzy zaplanowali mnóstwo innych spotkań i atrakcji, szczególnie w dniach 7-8 września i 13-15 września.

 

Wielki kiermasz

Szczegółowy program jest jeszcze w przygotowaniu, ale wiele już wiadomo. Od 7 do 15 na sandomierskim rynku odbędzie się II Optymistyczny Kiermasz Krzemienia Pasiastego, zaś na dziedzińcu zamku będzie można pobyć w osadzie z epoki kamienia wśród szałasów, ludzi w skórach, wziąć udział w przygotowywaniu posiłków i włączyć się w prace naszych przodków. Od 7 września będą również czynne wszystkie wystawy (a będzie ich aż 12!). Poza tym – odbędą się na prezentacje, spotkania i filmy, pokazy mody inspirowanej krzemieniem pasiastym, pokazy archeologii eksperymentalnej (w tym łupania krzemienia i rozpalania ognia w neolicie), spektakle plenerowe, wycieczki szlakiem krzemienia pasiastego, koncerty, wspólne śpiewanie przy ognisku i pieczonym mięsie, happeningi, warsztaty biżuterii. Będzie istniała możliwość budowy pierścienia Światowej Stolicy Krzemienia Pasiastego, skosztowania potraw z dymiących kociołków, rajdu pieszego do Krzemionek, akcji fotograficznych, oraz spróbowania, jak smakują „krzemyki pasiaste” w wersji mięsnej i na słodko… Warto zarezerwować sobie weekend 6-8 lub 13-15 września w Sandomierzu!

Otwarcie sezonu wystawienniczego

Ponad 150 firm z Polski i zagranicy zaprezentuje ofertę, głównie biżuterię i precjoza z bursztynem oraz srebrem, na 14. Targach Bursztynu Ambermart. Targi są otwarte dla szerokiej publiczności, tak aby nie tylko handlowcy z całego świata, ale i mieszkańcy Trójmiasta mogli zapoznać się z pracą pomorskich twórców biżuterii. Ambermart będzie się odbywał w Centrum Wystawienniczo- Kongresowym Amberexpo od 29 do 31 sierpnia.

 

W 2012 roku targi odwiedziło ponad 3. tys. gości z 30 krajów, głównie z państw Unii Europejskiej, ale i z Chin, Rosji i krajów arabskich. Co ważne, poprawiła się frekwencja kupców ze Stanów Zjednoczonych. Targi Ambermart objęte zostały prowadzonym przez Ministerstwo Gospodarki programem promocji branży jubilersko-bursztynniczej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka „Promocja polskiej gospodarki na rynkach międzynarodowych”. – W ramach tego programu na targach Ambermart 2013 odbędą się lubiane przez publiczność pokazy mody i biżuterii – zapowiada Ewa Rachoń, komisarz targów Ambermart. – Publiczność zapraszamy również do głosowania na najatrakcyjniejszą biżuterię – w konkursie internetowym na stronach www.amber.com.pl i www. ambermart.pl (głosować można w dniach 3 – 25 sierpnia) – dodaje. Uczestnicy targów będą mieli możliwość udziału w seminarium „Bursztyn, srebro i diamenty”. Branżyści, którzy chcą pogłębić wiedzę o bursztynie bałtyckim, mogą wziąć udział w szkoleniu organizowanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników „Kurs wiedzy o bursztynie”. Ekspozycja targowa obejmie, podobnie jak w latach ubiegłych,cieszącą się nieodmiennie dużym zainteresowaniem publiczności wystawę wzorców żywic kopalnych i ich imitacji z kolekcji Gabrieli Gierłowskiej. W Laboratorium Bursztynu rzeczoznawcy Między-narodowego Stowarzyszenia Bursztynników, pracownicy naukowi Muzeum Ziemi PAN oraz Politechniki Gdańskiej, identyfikować będą bursztyn. Ekspozycja „Życie w lesie bursztynowym” zainauguruje wystawę edukacyjną w nowej siedzibie Muzeum Inkluzji Uniwersytetu Gdańskiego.

Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się kolejna, trzecia edycja Święta ulicy Mariackiej – tym razem pod hasłem „Mariacka w Kwiatach”. W sobotę (31 sierpnia) po zakończeniu targów artystyczny i kulturalny duch Ambermartu przeniesie się na ulicę Mariacką – w naturalną scenografię jednej z najpiękniejszej ulic starego Gdańska, gdzie ulokowały się pracownie i galerie bursztynnicze.

Guess i DJ Tiesto

Współpraca pomiędzy marką Guess i DJ Tiesto zaowocowała wprowadzeniem na polski rynek zegarków linii Special Edition Tiesto Watch. Nowa kolekcja zegarków wyróżnia się sportowym stylem. Bransoleta zegarka wykonana została ze stali szlachetnej.

pj-2013-08-06

Zegarek Tiesto posiada kwarcowo-analogowy mechanizm, mineralne szkiełko o podwyższonej odporności na zarysowania oraz wodoszczelność na poziomie 10 ATM. Dodatkową funkcją oraz ozdobą cyferblatu zegarka jest rozbudowany na dwie subtarcze datownik.

pj-2013-08-07

Obrony dyplomów w Zespole Szkół Plastycznych w Częstochowie

Do egzaminu przystąpiły dwie równorzędne klasy zespołu Szkół Plastycznych im Jacka Malczewskiego w Częstochowie – Liceum Plastycznego i Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych.

pj-2013-08-05

OSS P reprezentowało czworo abiturientów: Magdalena Kanawka, Błażej Kowalczyk, Kinga Siążnik i Marek Torbus, których promotorami byli Radosław Wójcik i Jacek Gawlak. Tematy prac dyplomowych obrazowały szerokie spojrzenie młodych ludzi na współczesną biżuterię. Począwszy od współczesnej architektury, motywów roślinnych przez elementy mobilne, kończąc na inspiracji kulturami Dalekiego Wschodu.

W obronach uczestniczył obserwator z Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi prof. Andrzej Szadkowski, który przyznał dwa wyróżnienia – Magdalenie Kanawce oraz Kindze Siążnik. W mowie końcowej szczególnie podkreślił wysoki poziom prac, świetne rozwiązania designerskie oraz doskonały poziom warsztatowy, jaki prezentują uczniowie szkoły. (rw)

Już jest! Muzeum bursztynu w Krakowie

Na turystycznej mapie Krakowa pojawiło się nowe miejsce: pierwsze w Krakowie Muzeum Bursztynu, gdzie na niespełna 300 mkw. nowocześnie zaaranżowanej przestrzeni bursztyn – jego geneza, historia i teraźniejszość – prezentowany jest w sposób atrakcyjny i wieloaspektowy.

pj-2013-08-03

Na świecie tego typu przedsięwzięć jest wiele, w Polsce to pierwsze tak profesjonalne prywatne Muzeum Bursztynu. Jego misją jest edukacja, a jednym z narzędzi jej realizacji jest wystawa Bursztyn – jego piękno i dzieje, przygotowana przez Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, pokazująca naturalną urodę bursztynu bałtyckiego, świadcząca o jego unikatowości i dostarczająca cennej wiedzy na temat powstawania i historii obróbki. Na szczególną uwagę zasługuje niecodzienna aranżacja: w gablotach obok siebie znajdują się naturalne formy tej skamieniałej żywicy zestawione z inspirującymi przykładami ich wykorzystania w sztuce współczesnej czy też znaleziska archeologiczne z bursztynową biżuterią stylizowaną na dawną. W ramach misji edukacyjnej w muzeum działa Laboratorium Bursztynu, gdzie na nowoczesnym spektrometrze – jedynym w Krakowie i jednym z trzech wykorzystywanych w tym celu w całej Polsce – prowadzone są badania autentyczności bursztynu.

pj-2013-08-04

W samym sercu Krakowa powstała nowoczesna Bursztynowa Komnata. W jej eleganckich wnętrzach eksponaty muzealne opowiadają fascynującą historię bursztynu, a w sklepie muzealnym miesza się tradycja z nowoczesnością – od klasycznych bursztynowych korali, poprzez zachwycająco kobiece naszyjniki czy bransolety, po unikatowe rzeźby i przedmioty użytkowe.