Artykuły z działu

Przeglądasz dział FESTIWAL (id:122)
w numerze 03/2013 (id:121)

Ilość artykułów w dziale: 1

pj-2013-03-01

Legenda lśniła srebrem

pj-2013-03-1417-18 maja był najważniejszym weekendem Legnickiego Festiwalu Srebro, zaliczanego do największych przeglądów współczesnej biżuterii artystycznej w Europie. Tę edycję można, a nawet trzeba uznać za bardzo udaną – rekordowa liczba wystaw (w tym roku „Legnica” pokazała ich aż 17!), rekordowa liczba prac nadesłanych na Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej Bunt i rekordowa frekwencja (grubo ponad setka gości z wielu państw Europy i trzech innych kontynentów oraz liczna reprezentacja najważniejszych polskich ośrodków złotniczych – Trójmiasta, Warszawy, Łodzi i Krakowa).

 

Warto było odbyć każdą podróż, by nie przegapić wernisaży. Jak zawsze, organizatorzy i sami artyści okrasili je dawką humoru i zaskakujących elementów. Kulminację rozpoczęto ukoronowaniem krasnala okrzykniętego patronem Srebra, a wykonanego niegdyś w Legnicy przez jednego z najznamienitszych projektantów biżuterii – Gijsa Bakkera. Autorki wystawy „Prince Charming & Palace of Hapiness” z Austrii, Niemiec i Estonii powitał „czarujący książę”, którego obecność organizatorzy skwitowali stwierdzeniem, że w Legnicy spełnia się każde marzenie artystów. Mogą to chyba potwierdzić młodzi złotnicy z grupy AU+ (Marcin Bogusław, Bartosz Chmielewski, Filip Jackowski, Michał Wysocki), którzy pokazali na Srebrze wspólny projekt już po raz trzeci. Ryzykancieksperymentatorzy (Hazardous Experimental Project) z włoskiej Alchemii – szkoły współczesnej biżuterii – dobrze obstawili pojawiając się w Polsce, bo ich wystawa cieszyła się ogromnym powodzeniem.

 

Janjaap Luijt (Holandia) – Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – 10.000 PLN + 1 kg srebra
oraz Wyróżnienie Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych
Sara Gackowska (Polska) – II Nagroda Marszałka Woj. Dolnośląskiego – 5.000 PLN + 1 kg srebra
Laura Bradshaw-Heap (Irlandia) – III Nagroda Prezydenta Legnicy – 3.000 PLN + 1 kg srebra
Katarína Siposová (Słowacja) – Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy – wystawa indywidualna z katalogiem
Marta Hryc (Polska) – Nagroda Specjalna Organizatorów za twórczą odwagę i bezkompromisowość, nowatorstwo
lub dowcip wypowiedzi twórczej „Srebrna Ostroga” + 1 kg srebra
oraz:
Mari Ishikawa (Japonia) – Nagroda Targów Inhorgenta Munich (stoisko w edycji 2014)
Bartosz Chmielewski (Polska) – Nagroda Polskiej Biżuterii (stoisko na targach Jubinale 2014)
Lena Lindahl (Szwecja) – Nagroda Polskiej Biżuterii (reklama w katalogu Polskiej Biżuterii)
Bartosz Ulatowski (Polska) – Nagroda Grupy Sześć (B. Bytomski, P. Kaczyński, K. Roszkiewicz,
M. Tymiński, A. Wolski) – statuetka „SZEŚĆ uncji”
Isabell Schaupp (Niemcy) – Wyróżnienie Honorowe Dyrektora Galerii Sztuki w Legnicy
Andrzej Pacak (Polska) – Nagroda rzeczowa firmy HEFRA.

pj-2013-03-15

Podobnie było z prezentacją uczelni z Pilzna (ekspozycja pozwalała na dotknięcie każdego eksponatu). Dorota Gulbierz pokazała się publiczności jako „Retromaniaczka” a „Debiutantka” Monika Miodek skutecznie przekonała, że małe przedmioty mogą zdobić nie tylko nas, ale i wnętrza. Angielskie żarty trzymały się holenderskich „gwiazdorów” festiwalu – Philipa Sajeta i Ulricha Reitchofera, którzy urzekali publiczność nie tylko ciekawymi osobowościami, ale przed wszystkim imponującym dorobkiem i wszechstronną postawą twórczą. Był też element grozy, gdy w ramach artystycznego performance` u podczas gali głównej na sali padły strzały. Napięcie rozładowało żartobliwe „Co ja tu robię?” zwycięzcy Buntu, Holendra Janjaapa Luijta. Wkrótce potem, w wywiadzie dla TVP odpowiedział na to pytanie już na poważnie: „od lat bardzo dużo i bardzo dobrze mówi się w świecie o Legnicy. Nie mogłem tego zignorować, zapragnąłem się tu znaleźć i naprawdę warto było!”. Oczywiście należy domyślać się, że autorowi tych słów chodziło w głównej mierze o legnicką atmosferę, a dopiero potem o „skromną” pamiątkę w postaci Grand Prix. Kulminacja Festiwalu jest już za nami, ale większość wystaw tej edycji trwa do wakacji. Warto wybrać się do Legnicy, bo 17 ekspozycji zlokalizowanych w 8 różnych przestrzeniach wystawienniczych legnickiej starówki zgromadziło łącznie ponad 1500 obiektów współczesnej biżuterii i designu autorstwa kilkuset artystów. Prace zaprezentowano w niebanalnych aranżacjach, a wystawom towarzyszą katalogi dokumentujące zawartość ekspozycji.

pj-2013-03-16

BUNT w legnickiej Galerii Sztuki

22 Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej w tym roku nosił tytuł Bunt, nawiązujący do europejskich protestów „Oburzonych” i prowokujący artystów do użycia własnej sztuki jako znaku protestu i środka politycznego dyskursu. Na Konkurs nadesłano 625 odpowiedzi, stworzonych przez 319 artystów z 43 krajów. Tegoroczne jury (Galit Gaon, Izrael – kuratorka Muzeum Wzornictwa Cholon, założycielka i dyrektorka Israeli Cartoon Museum; Jiro Kamata, Japonia/Niemcy – artysta i pedagog Wydziału Biżuterii monachijskiej ASP; Hans Stofer, Szwajcaria/Wlk. Brytania – dziekan Wydziału Złotnictwa, Metalurgii i Biżuterii w Royal College of Art w Londynie, a także Sławomir Fijałkowski – generalny konsultant LF Srebro, dziekan i wykładowca ASP w Gdańsku oraz Aneta Lis-Marcinkiewicz – artystka-złotniczka, członkini grupy artystycznej LIS2), zakwalifikowało do wystawy prace 52 autorów, głównie z Europy, ale także z Argentyny, Chile, Indii, Izraela, Japonii, Korei, Kostaryki, Nowej Zelandii, Tajwanu, USA. A oto laureaci 22 . MKSZ BUNT (REVOLT).

pj-2013-03-17