Artykuły z działu

Przeglądasz dział PRAWO (id:40)
w numerze 01/2013 (id:114)

Ilość artykułów w dziale: 1

pj-2013-01-01

Prawne możliwości zbycia biżuterii

Według polskiego prawa twórca biżuterii samodzielnie podejmuje decyzję, czy wykonywane zlecenia i sprzedaż praw autorskich realizuje w ramach umowy o dzieło i zbycia praw majątkowych (lub udzielenia licencji), czy też rozlicza przychody w ramach działalności gospodarczej.

Dla celów rozliczenia podatku dochodowego, rzemieślnik – artysta ma możliwość rozliczać przychód z działalności gospodarczej lub w wyniku praw autorskich.

pj-2013-01-41

Rozliczenie działalności gospodarczej

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej wiąże się z pewnymi zobowiązaniami, które niekoniecznie muszą być korzystne dla twórcy. W tym przypadku bowiem niedopuszczalne jest odrębne rozliczanie podatkowe poszczególnych dzieł – raz w ramach działalności, innym razem, jako twórca – prywatnie. Znaczenie w tym przypadku ma przede wszystkim sposób wytworzenia biżuterii. Ustawodawca zastrzegł, że należy odróżnić produkcję biżuterii z materiałów zakupionych od działalności twórczej. Z przepisów wynika, że gdy do wyrobu biżuterii wykorzystujemy półprodukty i z nich tworzymy biżuterię to nie prowadzimy działalności artystycznej tylko produkcyjną. Co oznacza, że nie możemy wobec urzędu skarbowego traktować się jako artyści, a przychód należy rozliczyć w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Podobna sytuacja ma miejsce wówczas, gdy własnoręcznej obróbce poddamy gotowy obiekt biżuteryjny. Według prawa w tym momencie dochodzi do sprzedaży „ulepszonego” dzieła artystycznego, chyba że sprzedający i kupujący za przedmiot umowy uznają dzieło na gotowej biżuterii. I należy rozliczyć go w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W tym przypadku granica prawna jest jednak bardzo płynna i często zależy od zapisów w umowie.

 

Zmiany w prawie

Niestety od 1 kwietnia twórcy biżuterii, którzy korzystali z preferencyjnych sposobów sprzedaży biżuterii, które zapewniał im atest, będą musieli liczyć się z wyższymi kosztami. Nie będą mogli bowiem korzystać z obniżonej ośmioprocentowej stawki VAT, która przysługiwała na produkty posiadające atest. Według obowiązującego prawa atest jest dokumentem przypisanym do danego wyrobu, wykonanego w określony, rękodzielniczy sposób. W praktyce atest pozwalał zarówno twórcom, jak też sprzedawcom stosować obniżoną stawkę VAT. Dawał też możliwość rozliczania się w oparciu o stawki ryczałtowe podatku dochodowego. Zgodnie jednak z opublikowaną ustawą od 1 kwietnia będzie obowiązywała 23 procentowa stawka VAT. W związku z tym Krajowa Komisja Artystyczna i Etnograficzna, organ uprawniony do wydawania atestów, wydaje dokumenty uprawniające do preferencyjnej 8 procentowej stawki VAT tylko do 31 marca 2013 roku.