Artykuły z działu

Przeglądasz dział WZORNICTWO (id:41)
w numerze 06/2012 (id:111)

Ilość artykułów w dziale: 1

Constantinos Kyriacou

Constantinos urodził się na Cyprze w roku 1972. Studiował projektowanie biżuterii w Le Arti Orafe we Florencji, a w 2006 roku obronił dyplom u Giovanni Corvaja w Alchima Contemporary Jewellery School. Prace Constantinosa były prezentowane w licznych wystawach zarówno solowych jak i grupowych m.in. na Cyprze, Grecji, Francji, Holandii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Włoszech czy w Wielkiej Brytanii. Otrzymał wiele wyróżnień i nagród, zarówno w dziedzinie biżuterii, jak i rzeźby. Constantinos uważa, że jego prace są nieustannym poszukiwaniem. Porusza się między wewnętrznymi ekstremalnymi stanami duszy, eliminując wszystko to co znajduje się pomiędzy. Koncentruje się na tym co leży na granicach. Zapraszam do Punktu Widzenia Constantinosa Kyriacou…

 

 

Biżuteria…

Będąc Grekiem, który włada językiem cypryjskim, moje postrzeganie biżuterii nierozłącznie wiąże się ze słowem „kosmima” = ornament (oznacza zatem obiekt, którego celem jest dekoracja czegoś, w tym wypadku ciała). W czasach starożytnych biżuteria stanowiła o bogactwie i władzy właściciela. Sądzę, że teraz także obserwujemy tę tendencje z tymże z rozróżnieniem, że „władza” pochodzi nie z bogactwa i siły umysłu lub raczej od osobowości. Oczywiście w pewnych przypadkach obydwa rodzaje „władzy” współistnieją. Postrzegam biżuterię jako prezentację osobowości. Pracując przekazuję moje emocje i przemyślenia. Kiedy dany obiekt zostaje sprzedany, w tym momencie moje odczucia i myśli stają się zjednoczone z myślami i odczuciami osoby, która zdecydowała się na kupno tego obiektu.

 

Inspiracja…

Z jednej strony jest to – Obserwacja – można powiedzieć, że jest to prymitywne źródło inspiracji. Z drugiej strony inspiracją są dla mnie prowokujące i wewnętrzne uczucia, które pochodzą bezpośrednio z działań. Działam zadając sobie notorycznie pytanie „ D l a c z e g o ? ” w odniesieniu do każdych spraw, które zaintrygują mnie w życiu. Zatem ciągle „oczyszczam” i „przepuszczam” przez filtry różne ludzkie zachowania i sytuacje. Staram się znaleźć odpo – wi edź na pytanie, w jaki sposób ludzie myślą i dzia- łają, jak rodzą się uczucia wyrażane za pomocą prostych słów, jak działa natura, a przede wszystkim staram się odpowiedz ieć n a pytanie jak funkcjonuje wszechświat i dlaczego zawsze dąży ku równowadze. Równowaga jest częściowo odnajdywana w przestrzeni (którejkolwiek przestrzeni: wszechświata, mentalnej czy sentymentalnej). W tej całej procedurze, moment, w którym mój umysł jest w harmonii z emocjami, jest momentem mojej osobistej równowagi. To jest moment inspiracji. Może się on zdarzyć w trakcie snu, czy w trakcie spożywania śniadania.

Materiał…

Materiał jest „niematerialny”. Zawsze cieszę się na fakt, gdy mogę odkrywać potencjał nowego, nigdy wcześniej niestosowanego materiału. Pragnę stosować tylko te materiały, które mają dla mnie pewne znaczenie lub wyrażają coś istotnego.

 

Warsztat…

Mój warsztat…. jeżeli byłby chorobą psychiczną, określiłbym go jako wielokrotność osobowości w jednym. Jedna część wygląda jak pracownia złotnicza, inna jak zakład stolarski, a jeszcze inna jak studio rzeźbiarskie. Czasem też mógłby pełnić funkcje galerii sztuki. Dysponuję dużą przestrzenią, z czego jestem bardzo szczęśliwy. Uważam, że idealny warsztat powinien wyglądać jak jego właściciel. Teraz zatem nasuwa się pytanie: Czy mam wiele osobowości?

 

Tradycyjna czy współczesna…

Obydwa nurty. Wyczuwam, że tradycyjna biżuteria próbuje wszelkie techniki jakby osadzić. Moim zdaniem jeśli dana technika nie pasuje do procesu, rodzi się nowa. W obydwu przypadkach możemy wykonać wspaniałe obiekty.

 

Granice…

Jedynym ograniczeniem jest możliwość noszenia obiektu lub brak takiej możliwości. Oznacza to, że biżuteria może zostać użyta, aby udekorować ciało, lecz niekoniecznie musi być funkcjonalna. Nawet jeśli obiekt jest trudny w ruchu, to wciąż stanowi obiekt biżuteryjny i może być noszony.

 

Kierunek…

Współczesna biżuteria zmierza w kierunku sztuki.

 

Motto…

Podczas pracy: Złam zasady w celu osiągnięcia zasad. Bądź szczery. Z mojego doświadczenia jako artysty: Wykonuj to czym jesteś lub bądź tym co wykonujesz. Noś na sobie to czym jesteś lub bądź tym co nosisz. Bądź szczery.

 

www.constantinoskyriacou.com