Artykuły z działu

Przeglądasz dział EKONOMIA (id:54)
w numerze 05/2012 (id:110)

Ilość artykułów w dziale: 1

Jaki biznes taki pakiet

Małe i średnie firmy to sektor bardzo ważny dla banków. Systematycznie rośnie ich zainteresowanie tą grupą klientów. Nowe oferty bankowe powstają dzięki wykorzystaniu wieloletnich doświadczeń przy obsłudze małych i średnich przedsiębiorstw.

 

 

Banki chcąc sprostać oczekiwaniom coraz bardziej wymagających klientów, korzystających coraz powszechniej z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, integrują usługi finansowe, wprowadzają nowe usługi oraz oferują nową jakość.

 

Pakiety dla firm

Banki coraz częściej proponują przedsiębiorcom pakiety produktów i usług stanowiące kompleksową ofertę – od prowadzenia rachunku bieżącego poprzez dostęp do źródeł finansowania działalności, bankowość elektroniczną w szerokim zakresie obsługiwanych transakcji, a na atrakcyjnych formach lokowania nadwyżek finansowych kończąc. Nowe oferty pakietowe koncentrują się na usługach najczęściej wykorzystywanych przez małe i średnie firmy. Maksymalne uproszczenie procedur, większa elastyczność i różnorodność pakietów mają ułatwiać profesjonalne zarządzanie finansami firmy. Dlatego też na rynku można znaleźć oferty dedykowane wyodrębnionym grupom firm. Znajdą coś dla siebie przedsiębiorcy dopiero rozpoczynający działalność gospodarczą, firmy aktywnie i dynamicznie prowadzące działalność już od dłuższego czasu, przedsiębiorstwa operujące na rynku krajowym i te, które są aktywne w obrocie zagranicznym. Wspólną cechą pakietów jest to, że zawierają specjalnie przygotowany zestaw produktów i usług bankowych oferowanych łącznie, sprzedawanych na podstawie jednej umowy i jednej miesięcznej opłaty.

 

Niezbędne narzędzia finansowe

Podstawowy zakres pakietu obejmuje: rachunek bieżący, kartę debetową, usługi bankowości internetowej i telefonicznej, bezpłatne przelewy do ZUS lub urzędów skarbowych, bezpłatne przelewy internetowe wewnątrzbankowe. Rachunek bieżący służy do dokonywania rozliczeń z tytułu prowadzonej działalności. Dodatkowym atutem jest płatnicza karta debetowa, która zapewnia możliwość korzystania ze środków dostępnych na rachunku. Dzienny limit wypłat gotówkowych wykonywanych kartą może być ustalony przez klienta w zależności od potrzeb. Ponadto karta umożliwia płatności przez internet, bezprowizyjne płatności za towary i usługi. Daje możliwość sprawdzenia aktualnego salda w bankomacie należącym do danego banku. Szczególnie atrakcyjnym elementem pakietu są usługi bankowe oparte na kanałach elektronicznych, tj. internet i bankowość telefoniczna. Oferowana przez banki platforma internetowa umożliwia obsługę transakcyjną oraz kompleksowe zarządzanie środkami finansowymi firmy przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Rachunek firmy jest chroniony przez unikalny identyfikator i hasło maskowane. Wszystkie operacje wymagają autoryzacji. Użytkownik ma do wyboru kilka alternatywnych metod autoryzacji. Może to być klucz zapisany na nośniku lokalnym lub karcie mikroprocesorowej, autoryzacja transakcji kodem sms lub certyfikatem kwalifikowanym. Dodatkowo systemy internetowe niektórych banków oferują kontrolę adresu IP komputera, z którego następuje logowanie oraz kontrolę czasu w systemie. Systemy bankowości internetowej umożliwiają zlecanie operacji bankowych przez 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, z każdego miejsca na świecie, gdzie funkcjonuje internet. Bankowość internetowa pozwala realizować przelewy krajowe i zagraniczne, przelewy do ZUS i urzędów skarbowych. Mogą one być realizowane grupowo, odraczane w czasie lub wykonywane w postaci ustalonego zlecenia stałego. Dodatkowym zabezpieczeniem przy realizacji zleceń może być tzw. wielopodpis. Dzięki tej funkcjonalności zlecenia wysyłane do banku muszą być akceptowane przez kilka osób łącznie, zgodnie z uprawnieniami użytkowników systemu. Przy czym warto zaznaczyć, że zakres uprawnień użytkownika może być dowolnie zdefiniowany, np. tylko do wybranych rachunków lub określonego limitu transakcji.

 

Generacja raportu finansowego

Niektóre systemy oferują przygotowywanie raportów finansowych wg potrzeb konkretnej firmy oraz eksport i import danych finansowych w postaci pliku zintegrowanego z programami finansowo-księgowymi używanymi w firmie. Ułatwia to firmie prowadzenie wewnętrznej ewidencji finansowo-księgowej. Uzupełnieniem oferty jest bankowość telefoniczna. Zapewnia ona pełne wsparcie techniczne i merytoryczne użytkownikom bankowości internetowej. Ponadto klient korzystający z bankowego pakietu usług może poprzez serwis automatyczny uzyskać informacje o saldzie oraz ostatnich operacjach na rachunku firmy oraz zastrzec karty płatnicze. Za pośrednictwem konsultanta możliwe jest wykonanie przelewu, zamówienie lub zastrzeżenie karty, aktywacja klucza elektronicznego czy odblokowanie dostępu do platformy internetowej.

 

Usługa autodealingu

Dla firm współpracujących z zagranicznymi partnerami i wykonującymi wiele operacji zagranicznych atrakcyjną propozycją może być oferowana w pakietach usługa autodealingu. Dzięki niej można dokonać operacji przewalutowania pomiędzy własnymi rachunkami klienta np. z rachunku w złotych na rachunek walutowy lub zlecić przewalutowanie wraz z przelewem walutowym na rachunek kontrahenta w innym banku. Niektóre pakiety przeznaczone dla firm, które zajmują się importem lub eksportem, realizujących wiele operacji wymiany walutowej i przelewów walutowych poza usługą autodealingu oferują dodatkowo rachunek pomocniczy w walucie wymienialnej bez dodatkowej opłaty za jego prowadzenie. W ofercie można znaleźć również przelewy walutowe SE PA na preferencyjnych zasadach oraz możliwość zastosowania przy operacjach wymiany korzystniejszych niż w ofercie standardowej kursów walutowych, pobieranych bezpośrednio z systemu.