Artykuły z działu

Przeglądasz dział EKONOMIA (id:54)
w numerze 04/2015 (id:143)

Ilość artykułów w dziale: 1

pws-2015-08a-52

Zmiany na rynku surowców

Spadek cen złota może być złą wiadomością dla inwestorów, ale jest dobrą dla rynku jubilerskiego. Wraz ze spadkiem cen złota odnotowany został także jeden z większych w ostatnich latach spadek ceny srebra. I mimo że światowe rynki na te wieści zareagowały dość nerwowo, to nie można zapominać, że dla rynku biżuteryjnego spadki cen mogą wiązać się ze wzrostem popytu na biżuterię z metali szlachetnych.

pws-2015-08a-81

Jak podkreślają specjaliści, na niską cenę złota wpływ mają cztery czynniki – poprawa stanu amerykańskiej gospodarki, umocnienie dolara i spodziewany wzrost stóp procentowych w USA , spowolnienie chińskiego popytu na złoto, wyprzedaż na rynkach surowcowych oraz złagodzenie politycznych napięć w strefie euro. Czynniki te spowodowały, że pod koniec lipca cena za uncję złota wynosiła 1100 dolarów. Ciekawie wygląda również sytuacja na rynku srebra – szczególnie polskim, na którym w najbliższej przyszłości można spodziewać się zmian.

Tąpnięcia na rynku

Podkreślenia wymaga fakt, że pod koniec lipca na rynek rzucono ponad 5 ton kruszcu, co spowodowało spadki cen złota. Nie wiadomo czy tendencja na sprzedaż złota utrzyma się, jedno jest jednak pewne: w ostatnim czasie obserwujemy najniższe ceny złota od paru lat. Sytuacja ta może oznaczać, że ceny złota nadal będą spadać, co może być dobrą wiadomością dla rynku jubilerskiego. Niemal w tym samym czasie, kiedy świat obiegła informacja o spadku ceny złota, Światowa Rada Złota (WCG) opublikowała wyniki sprzedaży złota i złotej biżuterii w pierwszym kwartale 2015 roku. Z raportu wynika, że światowy popyt na złotą biżuterię spadł w porównaniu z ubiegłym rokiem o 1 proc. Oznacza to, że klienci kupili o tonę mniej złotej biżuterii niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez WCG, nie wszędzie na świecie sprzedawano mniej złotej biżuterii. Wzrost sprzedaży odnotowano w Indiach i Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Sytuacja w USA jest o tyle ciekawa, że mamy do czynienia z pierwszym od 2012 roku wzrostem sprzedaży złotej biżuterii. Jak podkreślają specjaliści, możemy zaobserwować powrót do sytuacji sprzed kryzysu finansowego, kiedy to Amerykanie byli jednym z głównych odbiorców złotej i srebrnej biżuterii. Z analizy wynika, że lokalne rynki biżuteryjne skrajnie różnią się między sobą. W momencie gdy w USA i Indiach sprzedaż złotej biżuterii rosła, w Chinach odnotowano ogromne spadki sprzedaży. Na tym rynku, który w zeszłym roku był rynkiem najdynamiczniejszym, odnotowano najmniejszy od wielu lat popyt na biżuterię wykonaną ze złota. Popyt na biżuterię w poszczególnych krajach doskonale obrazuje wieloaspektowy charakter rynku biżuterii wykonanej ze złota. Część analityków jest zdania, że spadki ceny surowca mogą przełożyć się na wzrost zainteresowania biżuterią, gdyż będzie ona tańsza, a także stanie się dobrem kupowanym jako lokata kapitału. Jednak słychać także głosy, że spadek cen złota spowoduje znaczne zmniejszenie wydobycia kruszcu, co pozwoli na utrzymanie wartości złota a tym samym nie przełoży się na wzrost wartości rynku jubilerskiego.

pws-2015-08a-82

Na rynku srebra

Na rynku srebra również odnotowano spadek wartości kruszca, który pod koniec lipca wart był 15 dolarów za uncję. Cena ta jest najniższą od pięciu lat. Analitycy mają trudność z postawieniem diagnozy, co jest przyczyną spadku cen srebra. Nie wykluczają spekulacji. Niemniej cena srebra od dawna nie była tak niska. Co sprawia, że polska branża jubilerska ma powody do zadowolenia. Może zaopatrzyć się surowiec po znacznie niższej cenie. Podkreślenia wymaga fakt, że mimo iż Polska jest jednym z głównych producentów srebra na świecie, to biżuteria wytwarzana w naszym kraju pochodzi z włoskiego srebra. Sytuacja w najbliższym czasie może ulec zmianie, gdyż jak zapowiada PiS, wraz z ich dojściem do władzy zostanie zlikwidowany podatek na wydobycie srebra i miedzi, co może pozytywnie wpłynąć na polski rynek jubilerki. Podkreślenia wymaga fakt, że na informacje o planowanym zniesieniu podatku natychmiast zareagowała giełda, gdzie kurs KGHM wzrósł o ponad 10 proc.

Sytuacja na rynku biżuterii

Zmiany na rynku surowców z całą pewnością odbiją się na rynku jubilerskim. Jednak analitycy są dobrej myśli: zmiany mogą przełożyć się na wzrost wartości rynku biżuteryjnego. Z całą pewnością pozytywną informacją jest fakt, że rynek amerykański ponownie otwiera się na biżuterię. Na zmianie tej mogą skorzystać polscy producenci, którzy będą mogli eksportować więcej swojej biżuterii do USA .