Artykuły z działu

Przeglądasz dział FESTIWAL (id:122)
w numerze 03/2014 (id:130)

Ilość artykułów w dziale: 1

pj-2014-03-01

Legnica po srebrze

W Legnicy po raz 35. odbył się Legnicki Festiwal SREBRO, zaliczany po SCHMUCKU do największych przeglądów współczesnej biżuterii artystycznej w Europie. W weekend 16-17 maja – podczas kulminacji Festiwalu – uroczyście zainaugurowano 20 wystaw, na których zgromadzono łącznie ponad 1000 obiektów współczesnej biżuterii i designu autorstwa 500 artystów z całego globu.

pj-2014-03-14

Prócz wernisaży z udziałem autorów i kuratorów odbyła się sesja naukowa, projekcje filmowe, a także plenerowe happeningi w strugach deszczu. Każdy festiwalowy dzień miał akcenty muzyczne w postaci minirecitalu Agaty Zubel oraz koncertu jazzowego.

Wystawy w „stolicy biżuterii”

Legnicę odwiedziło wielu amatorów biżuteryjnego designu z wielu państw Europy (m.in. z: Holandii, Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Wlk. Brytanii, Szkocji, Słowacji, Belgii, Czech, Litwy) a także Kolumbii oraz Australii. Nie zabrakło przedstawicieli najważniejszych polskich akademickich ośrodków złotniczych – Łodzi i Gdańska (prezentowanych także na wystawie z cyklu Srebrne szkoły) i Warszawy, licznie reprezentowanych przez profesorów i studentów. Obecni byli także przedstawiciele branży: targów złotniczych Inhorgenta i Jubinale, mediów oraz promujących „mały” design galerii. Tradycyjnego otwarcia Festiwalu, którego dokonuje gość z najdalszego zakątka świata, dokonała sympatyzująca od lat z Legnicą australijska złotniczka Felicity Peters. W komplecie stawili się autorzy prezentowani w ramach cyklu Sylwetki: Daniela Boieri z Włoch, Katarina Síposová ze Słowacji, Stephen Bottomley ze Szkocji oraz Antek Zaremski i Giedymin Jabłoński. Theo Smeets, który był gościem specjalnym tegorocznego cyklu, podkreślił wspaniałą atmosferę Legnicy i prestiż Festiwalu na arenie międzynarodowej i przyznał, że imprezie z wielkim podziwem i nutką zazdrości przygląda się cała złotnicza Europa. Duża część „tej Europy” obecna jest w Legnicy – w tym roku prace plejady uznanych projektantów, prócz wystawy konkursowej pokazano także na ekspozycjach Salute to Pinton (jej kurator Wim Vandekerckhove nie krył dumy z obecności tej wystawy w „stolicy biżuterii”) oraz Przyjęcie urodzinowe 2, która zgromadziła prace prawie 50 dotychczasowych jurorów legnickich Konkursów Sztuki Złotniczej z całego świata. Wzruszającą chwilą było otwarcie wystawy poświęconej zmarłemu w lutym Vratislavowi Karelowi Novákowi, którego dokonały dwie ważne w jego życiu kobiety: córka Kateřina Nováková oraz wieloletnia partnerka Ludmila Šikolová.

Grand Prix dla Niemca Daniela Michela

pj-2014-03-13

To był rok kwartetów, w pozacyklicznych prezentacjach pokazano aż 4 takie wystawy: Debiut grupy 4Women (Martyna Tejwan, Weronika Bachan, Jola Gazda i Dorota Michalska), tradycyjny już pokaz grupy AU+ (Marcin Bogusław, Bartosz Chmielewski, Filip Jackowski, Michał Wysocki), czeski projekt 4D (Alena Hesounová, Karla Olšáková, Kateřina Řezáčová i Lucie Houdková) oraz międzynarodowy Plateaus Jewellery Project tworzony przez Katharinę Dettar (Niemcy), Edu Tarina (Hiszpania), Barborę Dzurákovą (Słowacja) i Patrícię Domingues (Portugalia). Natomiast brytyjska złotniczka Mah Rana, która bada w świecie podejście właścicieli biżuterii do własnych ozdób, zrealizowała kolejny etap tego projektu w Legnicy, a jego fotograficznym efektem jest kolejna wystawa festiwalowa. Warto wspomnieć też o wystawach pokonkursowych, które od lat towarzyszą SREBRU : warszawskie Prezentacje oraz gdański Amberif Design Award. Podczas najważniejszej ceremonii – rozstrzygnięcia 23. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej KLASY KA rozdano nagrody warte łącznie ponad 43 tys. zł, w tym 6,5 kg granulatu srebra. Tegoroczne hasło KLASY KA przyciągnęło rekordową liczbę artystów (308 projektantów z 42 krajów). Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał Daniel Michel z Niemiec, II Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego trafiła do Sungho Cho z Korei Południowej, natomiast Ferràn Iglesias z Hiszpanii otrzymał III Nagrodę Prezydenta Miasta Legnicy. Nagroda Specjalna Organizatorów za twórczą odwagę i bezkompromisowość, nowatorstwo lub dowcip wypowiedzi twórczej „Srebrna Ostroga” trafiła do Heike Walk (Niemcy). Prócz wystaw Legnica po raz kolejny uraczyła gości dawką dobrej muzyki oraz happeningów, które w tym roku odbyły się w strugach ulewnego deszczu. Po raz 16. teoretycy i praktycy dyskutowali o klasyce w sztuce i designie podczas sesji Granice Sztuki Globalnej. Podczas spotkania miały też miejsce premiery świeżych wydawnictw: „Biżuteria artystyczna – kurs wytwarzania”, które zaprezentował autor Andrzej Bandkowski, „Ars argenti. Srebro – artyści – biżuteria” Ireny Huml, zbierające opracowania autorki na temat sztuki złotniczej publikowane w różnych źródłach na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat, a także promocja wydanego w zeszłym roku „Traktatu o sztuce złotniczej B. Celliniego” autorstwa Jacka A. Rochackiego. Organizatorem Festiwalu SREBRO , który od końca lat 70. stał się mekką artystów złotników z całego kraju i jednej trzeciej świata jest Legnicka Galeria Sztuki. Wystawy awangardowej biżuterii będą czynne w Zagłębiu Miedziowym do 8 czerwca.

 

LAUREACI 23. MKSZ KLASYKA NAGRODY PRZYZNANE PRZEZ JURY
Daniel Michel – Niemcy
Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
oraz Nagroda Grupy Sześć (B. Bytomski, P.
Kaczyński, K. Roszkiewicz, M. Tymiński, A. Wolski)
Sungho Cho – Korea Południowa
II Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego
Ferràn Iglesias – Hiszpania
III Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy
Elisabetta Duprè – Włochy
Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy – wystawa
indywidualna (z katalogiem) w legnickiej
Galerii Sztuki
Heike Walk – Niemcy
Nagroda Specjalna Organizatorów za twórczą
odwagę i bezkompromisowość, nowatorstwo
lub dowcip wypowiedzi twórczej
„Srebrna Ostroga”

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA POZA KOMPETENCJĄ JURY
Aneta Lis-Marcinkiewicz – Polska

Nagroda im. Joachima Sokólskiego ufundowanaprzez Fundację Polskiej Sztuki Nowoczesnej
Herman Hermsen – Holandia
Wyróżnienie Honorowe Dyrektora Galerii
Sztuki w Legnicy
Stephanie Hensle – Niemcy

Nagroda Targów Inhorgenta Munich
oraz Wyróżnienie Stowarzyszenia Twórców
Form Złotniczych
Jarosław Westermark – Polska

Nagroda Galerii YES
Nagroda Polskiej Biżuterii – stoisko na targach
Jubinale 2015
Judy McCaig – Szkocja

Nagroda Polskiej Biżuterii – reklama w katalogu
Polskiej Biżuterii
Andrzej Szadkowski – Polska

Nagroda firmy HEFRA
Karol Weisslechner – Słowacja
Wyróżnienie Honorowe Międzynarodowego
Stowarzyszenia Bursztynników