Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Zamknij to okno informacyjne

05/2013 | Polski Jubiler


Artykuły z działu

Przeglądasz dział FESTIWAL (id:122)
w numerze 05/2013 (id:124)

Ilość artykułów w dziale: 1

pj-2013-05-01

Festiwal Krzemienia w pełni

Od 7 września w Sandomierzu trwa festiwal poświęcony krzemieniowi pasiastemu. Obchody zostały zaplanowane na prawie dwa miesiące.

pj-2013-05-12

pj-2013-05-13

Od 7 do 15 września przybyli do Sandomierza goście mieli możliwość uczestniczenia w II Optymistycznym Kiermaszu Krzemienia Pasiastego, wernisażach wystaw poświęconych krzemieniowi i licznych wydarzeniach kulturalnych oraz zapoznania się z pracami laureatów II Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Autorskiej Krzemień Pasiasty – Kamień Optymizmu. Pierwsze spotk ania Festwial rozpoczął się od spaceru “Nie od razu Sandomierz zbudowano”, zorganizowanego przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Oficjalne otwarcie festiwalu, zorganizowane na sandomierskim rynku, zainaugurowała Ewa Kondek, zastępca burmistrza Sandomierza. Otwarcie uświetnił swoim przybyciem Cezary Łutowicz, człowiek, który sprawił, że krzemień pasiasty stał się kamieniem jubilerskim. Wszyscy zgromadzeni mieli możliwość uczestniczenia w otwarciu wystawy fotografii Joanny Klich „Pasiaste Inspiracje” oraz „4 żywioły” Patryka Goszczyńskiego i Mariusza Pajączkowskiego, zorganizowanej w Retro Galerii. Jednocześnie na dziedzińcu zamku działała wioska z epoki kamienia, gdzie w specjalnym namiocie odbywały się emisje filmów dotyczących życia w pradziejach, przygotowanych przez ArcheoKlub Rydno ze Starachowic. W wiosce z epoki kamienia odbywały się także pokazy archeologii eksperymentalnej prezentującej techniki łupania krzemienia, rozpalania ognia oraz techniki lepienia z gliny wraz z wypalaniem naczyń. Licznie przybyli goście mieli możliwość obejrzenia w Ratuszu wernisaży wystaw tematycznych: „Krzemień pasiasty – żywioły w krzemień zaklęte” – wystawy prezentującej okazy krzemienia oraz przedmioty z niego wykonane, autorskiej wystawy Jacka Hohense „Zjawy” – gliptografie, a także wystawy fotografii Ewy Sierokosz „W magicznej odsłonie”. Swoje prace zaprezentowała także Ewelina Ury na wystawie „Milczący dyskurs codzienności” oraz Patryk Goszczyński na wystawie pt. „STRIPE Dtease”.

Konkurs biżuterii i warsztaty

Podczas tegorocznej edycji festiwalu ogłoszone zostały wyniki II Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Autorskiej Krzemień Pasiasty – Kamień Optymizmu. Jury przyznało pierwszą nagrodę Muzeum Okręgowego w Sandomierzu Aleksandrze Rybak, druga nagroda – „Wielkiego Kamienia” trafiła do prof. Andrzeja Szadkowskiego, trzecią nagrodę „Otwartego Krzemienia” otrzymał Radosław Wójcik. Nagrodę specjalną Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych otrzymała Małgorzata Podleśna-Zdunek. Festiwalowi towarzyszą również warsztaty złotnicze. Warsztaty skierowane są do wszystkich złotników pracujących w Polsce. Celem, jaki stawiają sobie ich organizatorzy, jest przede wszystkim promocja krzemienia pasiastego jako najbardziej polskiego surowca, charakterystycznego wyłącznie dla Ziemi Sandomierskiej oraz tworzenie unikatowej, jedynej na świecie muzealnej kolekcji krzemienia pasiastego w biżuterii i obiektach sztuki. Festiwal potrwa do 3 października.