Artykuły z działu

Przeglądasz dział AKTUALNOŚCI (id:116)
w numerze 05/2013 (id:124)

Ilość artykułów w dziale: 10

pj-2013-05-01

Święto bursztynu

Od 29 do 31 sierpnia odbywały się w Gdańsku 14. Międzynarodowe Targi Bursztynu Ambermart. Na targach biżuterię srebrną i złotą, artystyczną i modową, rzeźby i przedmioty z bursztynu oraz innych kamieni jubilerskich oferowało 165 wystawców.

pj-2013-05-11

Tegoroczny Ambermart odwiedziło ponad 3 tys. osób z 31 krajów. Odwiedzającymi byli głównie przedstawiciele hurtowni, sieci handlowych, sklepów oraz galerii z biżuterią.

Biżuteria z burszt ynem na plusie

Jak podkreślali wystawcy, targi ściągnęły rzeszę zainteresowanych. Klienci chętnie nawiązywali nowe kontrakty handlowe i kupowali biżuterię. Wydaje się, że z roku na rok sytuacja na rynku bursztynowej biżuterii jest lepsza, o czym świadczą choćby statystyki targowe. W tym roku bowiem swoje produkty zaprezentowało o piętnastu wystawców więcej niż w ubiegłym roku. A w 2012 roku na Ambermarcie wystawiało się o dwudziestu wystawców więcej niż w 2011 roku. Największym zainteresowaniem kupujących cieszyła się autorska biżuteria z bursztynem. Niepowtarzalność wzornictwa oraz promocja bursztynu sprawiają, że bursztynowa biżuteria staje się coraz popularniejsza. Dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających targi cieszyły się przedmioty użytkowe wykonane z bursztynu. Można zauważyć, że osoby prowadzące działalność gospodarczą w branży jubilerskiej nie boją się podjąć ryzyka i chętniej niż jeszcze rok temu uzupełniają swój asortyment o dość drogie przedmioty użytkowe wykonane z bursztynu i srebra. Odnotowania godnym wydaje się fakt, że wielu odwiedzających zainteresowanych było kupnem rzeźb i przedmiotów dekoracyjnych wykonanych z „polskiego skarbu”. Nie można zapominać, że odwiedzający nie byli zainteresowani tylko zakupami. Dużym zainteresowaniem cieszyło się Laboratorium Bursztynu, gdzie można było dokonać identyfikacji bursztynu. Prowadzone przez rzeczoznawców Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników i pracowników naukowych Muzeum Ziemi PA N oraz Politechniki Gdańskiej badania autentyczności stały się jedną a atrakcji targów.

Skarb Polski w pełnej krasie

Podczas tegorocznego Ambermartu w ramach ministerialnego programu „Bursztyn. Skarb Polski” realizowanego ze środków unijnych, odbył się pokaz biżuterii. Targi stały się także pretekstem do otwarcia wystawy w nowej siedzibie Muzeum Inkluzji Uniwersytetu Gdańskiego. Wszyscy odwiedzający gdańskie targi mieli także możliwość uczestniczenia w popularno-naukowych warsztatach. Na warsztatach „Bursztyn, srebro i diamenty – zdemokratyzowany luksus” oraz kursie wiedzy o bursztynie, zorganizowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, znalazło się wiele osób chcących poszerzyć swoją wiedzę na temat bursztynu. Na zakończenie targów odbyło „Święto ulicy Mariackiej”, w tym roku pod hasłem „Mariacka w kwiatach”, podczas którego odbywały się koncerty, wernisaże biżuterii, wystawy malarstwa, pokaz mody i biżuterii, a biżuterię bursztynową można było nie tylko podziwiać, lecz także kupić u najlepszych polskich artystów – bursztynników.

„Punkt G” w Skierniewicach

5 września w Skierniewicach odbył się wernisaż wystawy biżuterii artystycznej i użytkowej grupy artystycznej Punkt G. Punkt G to grupa artystyczna, w skład której wchodzą absolwentki Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi Magdalena Kieruzel, Michalina Owczarek i Magdalena Paszkiewicz. Artystki połączyła pasja do biżuterii.

Czeskie artystki we Wrocławskiej Galerii BWA

Od 5 września we Wrocławskiej Galerii BWA można podziwiać autorską biżuterię trzech czeskich artystek – Ludmily Šikolovej, Marthy Havličkovej i Martiny Mokošínovej. Wszystkie zaprezentowane prace łączy motyw „lewitacji”.

Ludmila Šikolová w swojej twórczości wykorzystuje materiały szlachetne, które łączy ze szkłem i ceramiką, dzięki czemu udaje się jej stworzyć unikalne formy biżuteryjne. Marta Havličkova inspiruje się formami natury, a zwłaszcza ich niejednorodną strukturą. Artystka przekształca naturalne formy i odwzorowuje je w odmiennym od naturalnego materiale, tworząc głównie w szkle i porcelanie. Natomiast Martinę Mokošínovą fascynują figury geometryczne, które przekształca na potrzeby biżuterii, formując unikalne konstrukcje.

Kolorowa jesień

Jesień nie musi być szara. Z takiego założenia wychodzi Timex i proponuje dwa radosne modele. Zegarki charakteryzuje prostota w odniesieniu do kształtu koperty oraz bransolety. Indywidualizmu dodaje kolor – oryginalny botwinkowy lub intensywny kobaltowy.

pj-2013-05-09

Zegarki wykonano z aluminium, dzięki czemu są lekkie i wygodne do noszenia nawet na delikatnym kobiecym nadgarstku. Modele mają mineralne szkiełko. Są także odporne na zachlapanie (wodoszczelność klasy 50m). Zegarki dostępne są w punktach sprzedaży Timeksu w całej Polsce.Timex Group jest jednym z największych w skali globalnej producentów oraz sprzedawców innowacyjnych zegarków i biżuterii. Założony w 1854 roku Timex jest częścią Timex Group – firmy, do której należy kilka marek, i która zatrudnia ponad 5 tys. osób na całym świecie. Polskie przedstawicielstwo Timex z siedzibą w Warszawie działa od 1994 roku.

Zużycie sztuki

Temat tegorocznej, 13. edycji Konkursu Biżuterii Artystycznej Prezentacje, który brzmiał „Zużycie sztuki”, miał być inspiracją do głębszego zastanowienia nad określeniem „sztuka”, jej dewaluacją i przemijaniem, ale także próbą dotarcia do jej prawdziwej istoty.

Jury obradowało na początku września, wyniki ogłoszone zostaną w czasie targów Złoto Srebro Czas. Z zadaniem sprecyzowanym w temacie konkursu zmierzyło się niespełna 50 uczestników, którzy nadesłali 43 prace – przedmioty będące biżuterią, ozdobą ciała, wykonane dowolną techniką i z dowolnych materiałów. Wszystkie zostały zakwalifikowane do konkursu, spośród nich jury wybrało najlepsze i przyznało trzy nagrody regulaminowe i osiem wyróżnień.

Święto Kolekcjonerów

6 października w Katowickim Spodku odbywać się będzie Śląska Giełda Kolekcjonerów. Swoje kolekcje zaprezentuje na niej ponad 200 firm. Organizatorzy szacują, że imprezę odwiedzi ponad dwa tysiące pasjonatów i hobbystów.

Od piętnastu lat, rokrocznie jesienią, w Katowicach spotykają się kolekcjonerzy i hobbyści z całego kraju i zagranicy, aby zaprezentować zbiory, a także uzupełnić swoje kolekcje o nowe eksponaty. Przedmiotem spotkania będzie prezentacja, wymiana i sprzedaż nowości menniczych, a także monet kolekcjonerskich czy numizmatów. W zbiorach wystawców można będzie zobaczyć te najbardziej popularne eksponaty, jak monety, numizmaty, banknoty, odznaczenia, żetony oraz karty i znaczki pocztowe, jak również dewocjonalia, archiwalia, ekslibrisy.

Biżuteria z węgla – must have

Biżuteria Hochglance, która powstała w Pracowni Bro.Kat prowadzonej przez projektantki biżuterii Kaję Nosal, Bognę Polańską oraz Romę Skuzy, została zakwalifikowana na wystawę must have.

pj-2013-05-08

W tym roku w pierwszym etapie plebiscytu znalazło się 350 propozycji – były wśród nich produkty nominowane przez radę ekspertów i zgłoszone bezpośrednio przez producentów. Spośród nich rada wyróżniła 66 – 52 z nich będzie można obejrzeć podczas kolejnej edycji wystawy must have. must have to plebiscyt, w którym już od trzech lat prezentowane są najciekawsze produkty pochodzące od polskich projektantów lub producentów. Przeglądu rynku i wyboru najlepszych i najbardziej wartościowych przykładów dokonuje specjalnie zaproszona Rada Ekspertów, składająca się z przedstawicieli mediów i najważniejszych w kraju ośrodków wzornictwa. must have jest nieodpłatnie nadawanym znakiem jakości, którym polskie firmy posługują się w kraju i za granicą. Powstał, aby pokazywać dobry polski design i dzięki temu promować rodzimy biznes oraz projektantów.

37. Targi Biżuterii w Stambule

Od 3 do 6 października w Stambule odbędą się międzynarodowe targi biżuterii Istanbul Jewelry Show. Organizatorzy liczą na przyciągnięcie ponad 12 tys. zwiedzających, a swoje wyroby jubilerskie zaprezentuje im ponad 600 lokalnych i międzynarodowych wystawców.

Na targach będzie możliwość kupienia biżuterii złotej, srebrnej, antycznej, diamentów, kamieni szlachetnych, pereł, maszyn, narzędzi oraz oprogramowania do produkcji biżuterii. Turcja to jeden z największych rynków biżuterii na świecie, z rozbudowaną bazą produkcji i handlu. Kraj ten odgrywa istotną dla branży rolę pośrednika w handlu złotem i biżuterią złotą i srebrną, perłami i kamieniami szlachetnymi. W 2012 roku wartość tureckiego eksportu tej sekcji przekroczyła 1,8 mld dolarów.

Miedź w Legnicy

Z okazji sześćdziesięciolecia istnienia Huty Miedzi Legnica, od 28 września trwa w tym mieście święto tego niedocenianego często metalu. Organizatorzy zorganizowali Jarmark Miedziany, podczas którego odsłonięta została pamiątkowa tablica ważąca niemal 5 ton. Do 27 października można odwiedzić wystawę „Sztuka miedzi”, która eksponowana jest w hallu Starego Ratusza.

Na wystawie można zobaczyć prace kilkudziesięciu czołowych polskich artystów i projektantów unikatowej biżuterii artystycznej, reprezentujących różne pokolenia, różne szkoły i różnorodny dorobek artystyczny. Wszystkie okazy biżuteryjne zaprezentowane publiczności wykonane zostały z użyciem miedzi. Artyści popisali się wielkim kunsztem i ukazali biżuterię z miedzi na wszelkie możliwe sposoby, wykorzystując różnorodne techniki złotnicze. Na wystawie można podziwiać zarówno tradycyjne ozdoby, jak i prace konceptualne.

Zegarki Guess z pomocą dzieciom

Marka Guess wprowadza na polski rynek swoją nową limitowaną kolekcję zegarków w ramach autorskiego programu Faces To Watch – Time To Give. Celem programu jest wspieranie organizacji charytatywnych, prowadzących globalne działania na rzecz dzieci z całego świata.

pj-2013-05-06

W tym roku zbieranie funduszy odbywa się już po raz siódmy, w ramach limitowanej edycji zegarków Time To Give. Charytatywny zegarek cechuje motyw zwierzęcy na pasku oraz logo G w ciekawej kombinacji na cyferblacie. Skórzany pasek bowiem to piękna animacja skóry węża w metalicznych odcieniach srebra. Doskonale kontrastuje on ze srebrną kopertą oraz pierścieniem wysadzanym kryształami. Design zegarka pięknie uzupełnia tarcza, na której znajdują się cztery zachodzące na siebie litery G, nawiązujące do logo marki.

pj-2013-05-07