Artykuły z działu

Przeglądasz dział AKTUALNOŚCI (id:116)
w numerze 02/2013 (id:117)

Ilość artykułów w dziale: 10

2013-02-pj

Sesja naukowa o wzornictwie

Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki zaprasza do udziału w XIV Sesji Naukowej z cyklu „Rzemiosło artystyczne i wzornictwo w Polsce” poświęconej zegarom mechanicznym, która odbędzie się w kwietniu 2013 roku.

To kolejne spotkanie specjalistów różnych dziedzin zajmujących się zegarami rozmaitych typów w różnych kontekstach: historycznym, artystycznym, technicznym, kultury i obyczaju, współczesnej produkcji itd. To właśnie między innymi dlatego, że na konferencjach tych spotykają się zarówno badacze, jak i praktycy, a każda z tych grup postrzega zegary w różny sposób, spotkania te są bardzo interesujące. Będzie to czwarte spotkanie w cyklu „Rzemiosło artystyczne i wzornictwo w Polsce” poświęcone tej problematyce.

Amberif Design Award 2013

Bożena Czarnecka została laureatką głównej nagrody w Międzynarodowym Konkursie na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award 2013 „Po prostu pierścionek”. Jury doceniło jej pracę za płynny charakter. Na konkurs nadesłano 152 projekty z 17 krajów.

pj-2012-02-12

Bożena Czarnecka stworzyła pracę, w której utrzymała spontaniczność procesu tworzenia do tego stopnia, że jej dzieło budzi pytanie o sposób wykonania. Użycie karmelu, który jest łudząco podobny do bursztynu w kolorze i przejrzystości, jako materiału bazowego, w którym zatopione zostały drobiny bursztynu, było wielkim zaskoczeniem. Nagrodę Bursztynową otrzymała Angelina Stoykova za pracę nr 130777. Autorka użyła bandaża, co stało się oryginalnym sposobem na przytwierdzenie kamienia do pierścionka, a także środkiem ekspresji emocjonalnej. Na pozór bardzo proste połączenie elementów otwiera cały wachlarz możliwych reakcji emocjonalnych. Srebrną nagrodą został uhonorowany Bogdan Dowlaszewicz za pracę nr 050210. Jury doceniło dowcipne zastosowanie w pierścionku korka do wanny. Dzięki temu powstało doskonałe zestawienie idei wysokiej i niskiej, w którym potencjał biżuterii wypływa z osobliwości kontekstu.

pj-2012-02-13

„BURSZTYNOWE RZEMIOSŁO” 2013

Znamy już wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Złotników i Jubilerów „BURSZTYNOWE RZEMIOSŁO” 2013. W kategorii juniorzy „Szczęśliwa 13-stka” Komisja postanowiła przyznać: I miejsce za pracę „Tort” pierścionek – Martynie Nierzwickiej, II miejsce za pracę „Szczęśliwa godzina” – Alicji Falkowskiej, a III miejsce za pracę „Dżokej” – Alicji Ziental.

W kategorii seniorzy „150-ta rocznica Powstania Styczniowego” Komisja postanowiła przyznać pierwsze miejsce za pracę „Militarnik Powstańczy” Remigiuszowi Kokosińskiemu a drugie miejsce za pracę „Tabakiera” Tomaszowi Boldzie. W kategorii „Biżuteria patriotyczna” – wykonanie techniką tradycyjną, pierwsze miejsce otrzymał Piotr Musiał za pracę „Pierścień paradny”, drugie miejsce otrzymał za „Relikwiarz Jana Pawła II” Jan Krzysteczko, a trzecie za pracę „1 VIII 1944 Pamiętamy” Maciej Ziemliński. W kategorii „Biżuteria patriotyczna” – wykonanie metodą komputerową 3D z użyciem bursztynu pierwsze miejsce za pracę „Bóg, Honor, Ojczyzna” otrzymał Waldemar Wroński a drugie miejsce za pierścionek „Moje serce, moja Polska” otrzymał Cyprian Chorociej.

Zegarki na wiosnę

Na wiosnę Swatch zaproponował kolekcję kolorowychm współczesnych zegarków. Misją Swatch jest pokolorowanie świata. Yes, we can – yes, Swatch can!

pj-2012-02-11

Najnowsza kolekcja Swatch przypomina słoneczną wiosnę, pełną soczystych kolorów i pomysłowych projektów. Ekscytujące nowe modele wszystkich rodzin Swatch: nowe zegarki Original, Irony, Skin i Touch w zabawnych, energicznych wersjach, przyciągają spojrzenia i nadają świeżego blasku. Unikatowe materiały, takie jak stal nierdzewna, aluminium, silikon, skóra czy wiele różnych tkanin połączonych ze sobą, wzbogacają nową kolekcję, która otrzymuje tym samym nowe życie. Swatch, znany z tego, że jako jeden z pierwszych wyłapuje nowe trendy w modzie, po raz kolejny potwierdza swoją reputację i dokonuje znakomitego wyboru, wprowadzając na rynek kolekcję Denim, zegarki z dżinsowymi paskami w różnych modnych kolorach. Nowa wiosenna kolekcja zaprojektowana z nowoczesnym i wyrafinowanym gustem, prezentuje atrakcyjne i wszechstronne zegarki Swatch, nadające się idealnie na każdą okazję.

Włoska branża złotnicza w Warszawie

W Warszawie 12 marca odbyło się spotkanie włoskich firm złotniczych z okręgu Mede z przedstawicielami tej branży w Polsce. Mede to miejscowość położona niedaleko Mediolanu, w Lombardii, w prowincji Pavia.

Okolica ta jest znana jako jeden z głównych ośrodków sztuki złotniczej we Włoszech. Firmy jubilerskie z Mede czerpią z wielowiekowej tradycji złotniczej Lombardii. Ich produkty, wyróżniające się wysmakowanym designem, wykonane ze złota żółtego, białego i platyny łączonych z kamieniami szlachetnymi, półszlachetnymi i innymi kamieniami kolorowymi, to wysokiej klasy biżuteria o niepowtarzalnej stylistyce. Medyjscy złotnicy zawsze przywiązywali wielką wagę do oryginalności projektów, dbałości o szczegóły i precyzji w obróbce kamienia. Mocną stroną produkcji medejskiej jest charakterystyczny dla tutejszej tradycji złotniczej bardzo wysoki poziom obróbki manualnej. Innowacyjność w zakresie projektowania, współpraca między warsztatami i Centrum Usług Złotniczych w Mede dały frimom tego regionu możliwość zaistnienia na rynkach międzynarodowych. Pośród nich nie mogło zabraknąć Polski – kraju o dynamicznie rozwijającym się od lat rynku jubilerskim, na którym wyroby włoskie cieszą się dużym uznaniem. W celu przybliżenia polskim firmom stylistyki, jakości oraz możliwości podwykonawczych, Centrum Usług Złotniczych w Mede oraz Izba Handlowa w Pavii, zoorganizowały za pośrednictwem firmy Pavia Sviluppo dla polskich przedstawicieli branży jubilerskiej prezentację produkcji złotniczej z Mede. Polacy mieli możliwość uczestniczenia w spotkaniu B2B mającym na celu poznanie się partnerów polskich i włoskich, które w przyszłości zaowocuje wzajemnymi kontaktami handlowymi.

Zbliża się Legnicki Festiwal SREBRO!

Nie ma maja bez SREBRA i nie ma legnickiego konkursu bez mocnego hasła. W tym roku będzie to BUNT, a organizatorzy liczą, że artyści potraktują go w kategoriach wyłącznie estetycznych i jak zwykle – nie zawiodą – (w ostatnich latach uczestnicy Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „idą” w setki, a do Legnicy napływa ponad 500 konkursowych prac rocznie).

pj-2012-02-09

Obrady jury 22. MKSZ odbędą się tuż po Wielkanocy, a w tegorocznej komisji zasiadają: Galit Gaon (Izrael), Jiro Kamata (Japonia/Niemcy), Hans Stofer (Szwajcaria/ Wielka Brytania) i dobrze znani w rodzimej branży: Sławomir Fijałkowski oraz Aneta Lis-Marcinkiewicz. Zwycięzców poznamy jednak dopiero w festiwalowy weekend, który zaplanowano na 17-19 maja. A ten, jak zawsze będzie obfitował w wydarzenia.

 

Projekty zbiorowe w Legnicy

pj-2012-02-10W tym roku w Legnicy prócz stałych cykli zobaczymy kilka zbiorowych projektów z różnych krajów. „Prince of Charming” i „Palace of Happiness” to wystawa odwołująca się do idei miłości romantycznej, a jej autorkami są: Tabea Reulecke (Niemcy), Maarja Niinemagi (Estonia) i Teresa Lane (Austria). Projekt „Hardened Tears” to pokaz prac bursztynowych, którego pomysłodawcą jest Wim Vandekerckhove – właściciel gandawskiej galerii z biżuterią (Belgia); do przedsięwzięcia zaproszono 19-stu znanych europejskich twórców. Ponownie ujrzymy prace Bastard Collection – niezawodnego niemieckiego duetu (Ingrid Römmich, Veronika Schmidt), który przez ostatnie lata narobił wiele „zamieszania” w Legnicy oraz młodych zdolnych z kwartetu AU+ (M. Bogusław, B. Chmielewski, F. Jackowski, M. Wysocki), którzy tym razem pokażą się w odsłonie pt. „Pink Pig in Ink”. Tradycyjnie, w dolnośląskiej stolicy srebra nie zabraknie wystaw konkursowych zaimportowanych z Niemiec („SCHMUCK 2013”), Włoch („Preziosa Young 2012”), Warszawy („Prezentacje 2012”) i Gdańska („Amberif Design Award 2013”). Biżuterię nadesłaną z całego świata na konkurs, zaprezentuje także „Holownia”. W stałych cyklach pokażą się: Aneta Lis-Marcinkiewicz i Adriana Lisowska, Agnieszka Bruzda i Jan Bohdan Suchodolski oraz Ulrich Reithofer („Sylwetki Twórców”), Institute of Art and Design, University of West Bohemia z czeskiego Pilzna i włoska Alchimia Contemporary Jewellery School („Srebrne Szkoły”). Tegoroczny „Debiut” należy do Moniki Miodek. Zapowiada się prawdziwa trzydniowa uczta dla koneserów. Wisienką na torcie będzie oczywiście 22. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej BUNT – wiodąca impreza Legnickiego Festiwalu SREBRO, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 r. Konkurs (objęty patronatem przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który funduje też Grand Prix) ma charakter czysto artystyczny, preferuje pomysł, wartość i sens wypowiedzi twórcy na zadany temat. To podstawowe kryteria decydujące o kwalifikacji prac na wystawę. Organizatorzy nie stawiają żadnych ograniczeń co do zastosowanych materiałów i technik, ale nawiązując do ponad 30-letniej tradycji konkursu oczekują użycia w pracy srebra.

Zrób własną bransoletkę

W czasie targów Amberif w dniach 21-23 marca od godziny 11 do 15 w Galerii Projektantów wszyscy zainteresowani będą mogli nauczyć się tworzenia bransoletki.

Ochotnicy znajdą przygotowane konstrukcje, druty i rurki z metali kolorowych, śrubki i nity, kamienie i bursztyn, nici i wełenki, podstawowe narzędzia, kleje. Wszystkie bransoletki będą fotografowane. Jeżeli ktoś będzie chciał zabrać swój przedmiot przed końcem akcji, pozostanie zdjęcie. Czwartego dnia targów ok. godz. 14.00 zbierze się samozwańcze jury, które przyzna nagrody za najciekawsze realizacje. Scenariusz spotkania przygotował Mariusz Pajączkowski (Galeria Otwarta w Sandomierzu) a spotkanie zostanie poprowadzone przy współudziale Jarosława Kolca (ASP Łódź), studentów łódzkiej ASP i wolontariuszy. Cała akcja jest wspierana i współorganizowana przez 20. Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF 2013 oraz osobiste zaangażowanie Dobrego Ducha Amberifu – Ewy Rachoń. Szczegółowa dokumentacja wydarzenia zostanie udostępniona na stronie www.zlotnictwo.info

Wortal o biżuterii

Od 20 stycznia funkcjonuje wortal ZŁOTNICTWO.INFO, który gromadzi w jednym miejscu wiedzę, historię i aktualności o polskiej współczesnej sztuce złotniczej.

pj-2012-02-07

Znajdują się tam praktyczne informacje dla twórców, historyków sztuki, pośredników, kolekcjonerów, miłośników i obserwatorów biżuterii autorskiej. Zakres tematyczny obejmuje materiały związane ze współczesną polską sztuką złotniczą, biżuterią autorską i innymi niekomercyjnymi projektami złotniczymi. Na wortalu nie pojawiają się informacje o zjawiskach związanych z biżuterią modową, recyklingową czy inną, wykonywaną z pominięciem technik złotniczych.

Grawerowanie i SketchUp w Wytwórni Antidotum

Wytwórnia Antidotum wypełniła pustkę na rynku i zaproponowała wszystkim zainteresowanym kurs grawerowania.

Kurs odbywa się w Warszawie, w pracowni Wytwórni Antidotum. Obejmuje 5 spotkań, które odbywają się raz w tygodniu po 4 godziny. Zajęcia poprowadzi Robert Szklarski. Jednocześnie Wytwórnia uruchomiła także inny kurs „SketchUp dla początkujących”, umożliwia poznanie podstaw komputerowego projektowania 3D, co jest świetnym treningiem oraz sprawdzeniem poprawności projektu m.in. dla twórców biżuterii. Darmowe oprogramowanie nie generuje dodatkowych kosztów związanych z udziałem w kursie, należy jedynie posiadać własny laptop i dokonać instalacji programu przed pierwszymi zajęciami. Zajęcia prowadzi Paulina Tyro-Niezgoda.

pj-2012-02-06

Pierścień w Otwartej

W Galerii Otwartej Mariusza Pajączkowskiego odbędzie się wystawa będącą efektem 12. Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Artystycznej „2012” pt. PIERŚCIEŃ. Prace będzie można oglądać od 29 marca do 25 kwietnia w Sandomierzu, Rynek 5. Wystawie towarzyszy starannie wydany katalog.

 

pj-2012-02-05