POLSKI JUBILER » DZIAŁY » DZIEDZICTWO

Biżuteria Fridy Kahlo

Meksykańska malarka Frida Kahlo znana była z kultowych autoportretów i charakterystycznego stylu. Coraz częściej krytycy sztuki nazywają ją prekursorką selfie. Artystka przeszła do historii nie tylko jako malarka, ale także jako kobieta, której udało się wykreować siebie. Ważnym elementem jej stylizacji była biżuteria, gdyż ta odgrywała w życiu artystki ważną…

02/2020, DZIEDZICTWO

Biżuteria Picassa

Pablo Picasso jest artystą, który zmienił oblicze sztuki współczesnej. Znamy go głównie jako malarza kubistę i abstrakcjonistę, ale musimy pamiętać, że był on także twórcą biżuterii. Nie tylko projektował, ale także samodzielnie wykonywał obiekty biżuteryjne. Biżuteria jest najmniej znaną działalnością artystyczną Picassa. A należy pamiętać, że był to twórca wszechstronny.…

04/2019, DZIEDZICTWO

Charles Tiffany: założyciel jednego z najsłynniejszych domów jubilerskich na świecie

gotówUrodził się w 1812 r. w małym miasteczku w Connecticut w rodzinie osiadłej w Ameryce w XVII wieku. Ojciec był właścicielem zakładu włókienniczego. Po ukończeniu szkoły powszechnej Charles rozpoczął naukę w prywatnej Painfield Academy. Kiedy firma ojca zgromadziła wystarczającą ilość pieniędzy, żeby otworzyć niewielki sklep, Charles po dwóch latach nauki,…

03/2018, DZIEDZICTWO

Najdroższe jaja na świecie

Jajka Fabergé stały się synonimem luksusu i uważane są za arcydzieła sztuki jubilerskiej. Większość z nich stanowiła miniaturowe dary, które ofiarowywane były z okazji świąt Wielkanocy. Jaja tworzone były od 1885 do 1917 roku przez jednego z największych światowych jubilerów Petera Carla Fabergé. Małe dzieła sztuki jubilerskiej wykonane były ze…

04/2010, DZIEDZICTWO

Hiszpańska inkwizycja

Naszyjnik składa się z 15 dużych szmaragdów i 374 diamentów. Dolna jego część to dwa srebrne łańcuszki, które wisząc, przybierają półkolisty kształt. Do każdego z nich przytwierdzone są cztery szmaragdy o kształcie beczułkowatym lub owalnym i osiem diamentów. Są one rozmieszczone względem siebie symetrycznie. Na dolnym łańcuszku, w centrum, znajduje…

03/2010, DZIEDZICTWO

Biżuteria z lamusa

Biżuteria patriotyczna była w Polsce niezwykle popularna. Nosiło się ją najczęściej jako znak protestu przeciwko rządom zaborców. Niemal każdy Polak posiadał krzyż czy sygnet z wygrawerowanymi symbolami narodowymi. I w momencie, gdy niemal wszyscy myśleli, że na zawsze odeszła ona do lamusa, na polskim rynku jubilerskim znowu pojawiają się jej…

09/2009, DZIEDZICTWO

Kusząca awangarda

Biżuteria art déco zadziwia śmiałymi formami, funkcjonalnością i zastosowaniem nowych komponentów. Awangardowa i odważna świetnie odzwierciedla epokę “lat szalonych” – wyzwolonych z gorsetu kobiet, jazzu, sportu, zachłyśnięcia się postępem technicznym. Obecnie ozdoby art déco są niezwykle cenione i poszukiwane przez kolekcjonerów, na aukcjach osiągają zawrotne ceny. Nie mówiąc o tym,…

06/2009, DZIEDZICTWO

Kreteńskie osy

Biżuteria towarzyszy nam od początków cywilizacji. Ta najstarsza pochodzi, jak się ocenia, sprzed ponad 20 tysięcy lat. Przez wieki ozdoby wykonywane były z kamyków, kości i rogów zwierząt oraz muszli. Biżuteria ze złota i srebra pojawiła się dopiero około 6 tysięcy lat temu. Pełniła różne funkcje, od sakralnych do praktycznych,…

01-02/2009, DZIEDZICTWO

Diamentowy tort urodzinowy

Rita Gołębiowska (Paryż)Od półtora wieku Boucheron stroi w biżuterię najbogatsze kobiety świata: królowe, księżniczki, żony milionerów, a ostatnio nowobogackie oraz gwiazdy ekranu i show-biznesu W historii tej słynnej paryskiej firmy jubilerskiej z placu Vendôme zapisały się niezwykłe “zamówienia specjalne”, gdyż do klienteli Boucherona należała zarówno carska rodzina, jak indyjscy maharadżowie…

09/2008, DZIEDZICTWO

Wyrwane z czarnego rynku

Skarby Ukrainy z kolekcji Platar po latach perturbacji trafiły na wystawę w Muzeum Narodowym w Warszawie. Nie obyło się jednak bez kontrowersji i atmosfery skandalu Zdobione granulacją, filigranem i szlachetnymi kamieniami naszyjniki, bransolety, kolczyki, pierścienie i zdobione przedmioty użytku codziennego to tylko część przedmiotów prezentujących osiągnięcia starożytnych i średniowiecznych złotników,…

05/2008, DZIEDZICTWO

Skarby wieków średnich

Wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie zgromadziła najpiękniejszą biżuterię wczesnośredniowieczną pochodzącą z kolekcji tego muzeum. Zabytki przedstawiają różne style zdobnicze i typy ozdób używanych w wiekach średnich. Niejednokrotnie są to unikalne, jednostkowe wyroby, o ogromnej wartości artystycznej i poznawczej, odznaczające się bogactwem kształtów i różnorodnością motywów zdobniczych Na wystawie…

05/2008, DZIEDZICTWO

Polska biżuteria współczesna Mody i fascynacje

W Muzeum w Gliwicach znajduje się jedna z największych w Polsce (liczy 800 sztuk) kolekcji współczesnej biżuterii srebrnej. Są to głównie unikaty lub obiekty powielane zaledwie w kilku egzemplarzach. Kolekcja daje świadectwo, jak różnorodna to twórczość i jak wiele zmieniło się w sposobie myślenia o biżuterii Znajdują się tu prace…

05/2008, DZIEDZICTWO
Strona 1 z 212